Hołownia obiecuje "zieloną" politykę. Zapowiada, jakie ustawy będzie wetował

21.05.2020 18:18
Szymon Hołownia
fot. PAP

Realizację rozwiązań wspierających nowe pomysły proekologiczne i dotyczących tzw. zielonej gospodarki oraz planów hydrologicznych minimalizujących skutki suszy - zapowiedział w Skierniewicach kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Zadeklarował też, jakiego rodzaju ustawy będzie wetował, jeśli zostanie wybrany głową państwa. 

Od 60 do 90 procent terenów województwa łódzkiego jest zagrożonych tzw. suszą rolniczą. Szymon Hołownia na skierniewickim rynku obiecywał swoim wyborcom, że jako prezydent, będzie walczył o wprowadzenie rozwiązań zapobiegających skutkom suszy w miastach i na wsiach.

- To czas na to, aby się zastanowić nad tym, czy polskie państwo jest gotowe zacząć myśleć o wodzie, jako o czymś, co w dzisiejszych czasach jest cenniejsze od ropy. Jako prezydent kwestie wody, ekologii, ochrony środowiska uczynię jednym z priorytetów - zapowiedział Hołownia w Skierniewicach.

Będę wetował każdą ustawę pogarszającą podaż wody w Polsce i pogłębiającą kryzys wodny w naszym kraju. Będę wetował każdą ustawę oddalającą nas od dekarbonizacji i neutralności klimatycznej Polski w 2050 roku

- obiecywał Hołownia i przypomniał, że zasady tzw. zielonej gospodarki są jednym z filarów jego programu wyborczego. - Prezydentura na XXI wiek powinna być nie partyjna, ale zielona. Jako prezydent będę stosował zasadę "zielonego weta" - zapowiadał.

Wybory prezydenckie 2020. Kto wystartuje?

Na tę chwilę nie wiadomo dokładnie, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Najbardziej prawdopodobną datą jest 28 czerwca, choć w grze są także terminy lipcowe. Wszystko zależy od porozumień rządu z samorządami oraz tempa procedowania ustawy o tzw. wyborach mieszanych, która jest obecnie w Senacie. Głosowanie w izbie wyższej polskiego parlamentu ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Zobacz także

W wyborach start zapowiedzieli już m.in. walczący o reelekcję urzędujący prezydent Andrzej Duda (popierany przez PiS), Szymon Hołownia (kandydat niezależny). Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica) i Krzysztof Bosak (Konfederacja). Z kolei Koalicja Obywatelska w zeszłym tygodniu zmieniła kandydata - Małgorzatę Kidawę-Błońską zastąpił Rafał Trzaskowski, który jako "nowy" kandydat" będzie musiał zebrać wymagane 100 tys. podpisów. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP