Zamknij

Trzaskowski ostrzega: jeśli wygra Duda, PiS dokręci śrubę 'na maksa'

08.07.2020 07:39
Rafał Trzaskowski
fot. PAP

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski przekonuje w rozmowie w środowej "Polityce", że stawką niedzielnych wyborów jest coś więcej niż sam urząd prezydenta. Według niego, stawką wyborów jest "walka o to, jaka będzie Polska".

Druga tura wyborów prezydenckich zaplanowana jest na niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej kandydaci, którzy w ostatnim głosowaniu (28 czerwca) uzyskali najwyższe wyniki - ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda (43,50 proc.) i  Rafał Trzaskowski (30,46 proc.).

Zobacz też: wyniki wyborów prezydenckich 2020

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski przekonuje w rozmowie w środowej "Polityce", że stawką niedzielnych wyborów jest coś więcej niż sam urząd prezydenta. Według niego, stawką wyborów jest "walka o to, jaka będzie Polska".

Przez kilka dni zastanawiałem się, czy podejmować to wyzwanie i stawać do wyborów, ale uznałem, że to naprawdę walka o to, jaka będzie Polska. Bo jeżeli Andrzej Duda wygra wybory prezydenckie, PiS dokręci śrubę "na maksa"

- ocenił obecny prezydent Warszawy. Jego zdaniem, Prawo i Sprawiedliwość po wygranych przez Dudę wyborach w pierwszej kolejności "zabierze się" za samorządy, wolne media i "będą starali się je zniszczyć".

Będą też próbowali dokończyć własną rewolucję w sądach czy w edukacji i dalej budować własna elitę, która jest w pełni od nich zależna i na nich pracuje

- podkreślił kandydat na prezydenta. Według niego, w Unii Europejskiej już nikt nie będzie czekał na pisowski rząd i istnieje duże ryzyko, że Unia będzie się dzielić na twarde jądro i peryferie. Trzaskowski przekonuje też, że to może być ostatnia szansa na wolne wybory w Polsce.

Duda kontra Trzaskowski. Sondaże przed II turą

Sondaże i prognozy przed II turą wyborów prezydenckich dają każdemu z kandydatów szansę na zwycięstwo. Najnowszy sondaż IBRiS dla tygodnika „Polityka” wskazuje, że większe szanse na zwycięstwo ma Andrzej Duda. Różnica pomiędzy urzędującym prezydentem a Rafałem Trzaskowskim jest jednak minimalna.

Zobacz także

Z badania IBRiS wynika, że na Dudę zagłosuje 48,7 proc. ankietowanych, a na Trzaskowskiego 47,8 proc., a 3,5 proc. respondentów nie wskazało żadnego z pretendentów. Natomiast według prognozy wyborczej portalu StanPolityki.pl, Trzaskowski może liczyć na 51,06 proc. głosów. a Duda 48,94 proc. Polaków

Zobacz także

Wieczór wyborczy 12 lipca będziecie mogli śledzić na radiozet.pl, naszym Facebooku oraz oczywiście na antenie Radia ZET. Zapraszamy!

RadioZET.pl/PAP