Zamknij

Trzaskowski o słowach Dudy na temat szczepień. "To jest przedziwne"

07.07.2020 10:54
Rafał Trzaskowski
fot. PAP/Mateusz Marek

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski skomentował słowa Andrzeja Dudy dotyczące szczepień. "Obowiązkowe szczepienia dla dzieci są absolutnie konieczne; ktoś, kto im przeczy, wydaje się nie przynależeć do XXI wieku" - ocenił we wtorek w Lesznie kandydat KO na prezydenta. Wypowiedź głowy państwa, która padła w Końskich, nazwał "przedziwną".

Wybory prezydenckie 2020. Przed nami druga tura, a za nami dwie "debaty" prezydenckie. W poniedziałek kandydaci na prezydenta odpowiadali na pytania oddzielnie - Andrzej Duda w Końskich, a Rafał Trzaskowski w Lesznie. Jedna z wypowiedzi urzędującego prezydenta dotyczyła obowiązkowych szczepień. 

Andrzej Duda został zapytany w poniedziałek m.in. o szczepionkę na Covid-19. Odpowiedział, że "absolutnie nie jest zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych" i że on sam nigdy się nie zaszczepił na grypę. "Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe" - oświadczył Duda.

Na Twitterze powtórzył z kolei, że jego zdaniem ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Dodał, że w przypadku innych chorób jak polio, gruźlica, szkarlatyna itp., "to zupełnie co innego".

Zobacz także

Trzaskowski: Ktoś, kto przeczy szczepieniom, wydaje się, że nie przynależy do XXI wieku

Rafał Trzaskowski był pytany na briefingu w Lesznie o poniedziałkową wypowiedź starającego się o reelekcję Andrzeja Dudy na temat szczepionki na COVID-19. 

To jest przedziwne. Słyszałem wcześniej, że pan prezydent mówił, że nie wie, czy człowiek wpływa na ocieplenie klimatyczne, teraz mówi o szczepionkach. Naprawdę bardzo dziwne stwierdzenia. Ja oczywiście mówię głośno, że szczepionki dla dzieci są absolutnie konieczne, wszyscy eksperci się z tym zgadzają, więc nie wiem, dlaczego prezydent wypowiada tego typu zdania

- odpowiedział kandydat KO na prezydenta.

"Obowiązkowe szczepienia dla dzieci są absolutnie konieczne, ktoś, kto im przeczy, wydaje się, że nie przynależy do XXI wieku" - dodał.

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy

Trzaskowski był później dopytywany, jakie jest jego zdanie, jeśli chodzi o szczepienie się przeciw koronawirusowi - w momencie, gdy będzie to możliwe.

Zrozumiałem, że pan prezydent mówi o wszystkich szczepionkach. Więc rozróżnijmy - jeżeli chodzi o szczepienie dzieci, to obowiązkowe szczepienie jest standardem całego świata. Natomiast jeśli chodzi o szczepionkę na koronawirusa, to na razie jej nie ma

- odparł polityk. Dlatego - mówił - trudno mówić obecnie o jakichkolwiek rozwiązaniach.

Trzaskowski podkreślił, że trudno mu sobie wyobrazić sytuację, gdy do szczepienia się na koronawirusa będą zmuszani przez rząd dorośli ludzie. Zaznaczał, że będzie warto wypowiadać się na ten temat, gdy taka szczepionka powstanie, biorąc pod uwagę panującą w danym momencie sytuację epidemiczną.

Polityk zauważył, że równolegle trwają prace nad lekami i terapiami zwalczającymi koronawirusa. "W związku z tym jest dziś zdecydowanie za wcześnie, by wróżyć z fusów" - zaznaczył Trzaskowski.

Zobacz też: Małgorzata Trzaskowska. Kim jest żona Rafała Trzaskowskiego?

RadioZET.pl/PAP