Zamknij

Trzaskowski pyta Dudę, po co leci do USA. "Nie wiemy, w jakim celu"

23.06.2020 16:33
Andrzej Duda
fot. AP/Associated Press/East News

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym pyta o cel jego środowej wizyty w USA. Według polityka, opinia publiczna powinna wiedzieć, czy są m.in. plany przenoszenia do Polski broni jądrowej lub budowy reaktora atomowego.

Trzaskowski podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Lublinie, że bezpieczeństwo i kwestie sojusznicze są najważniejsze, ponieważ dotykają polskiej racji stanu. Poinformował o wystosowaniu listu do prezydenta Dudy w tej sprawie, zapewniając jednocześnie, że w kwestii stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce panuje zgoda.

Słyszymy, że pan prezydent Duda udaje się w podróż do Waszyngtonu, tylko niestety nie wiemy w jakim celu. Ani parlament, ani społeczeństwo nie zostało o tym poinformowane. I dlatego prosiłbym pana prezydenta o poinformowanie opinii publicznej w jakim celu do Waszyngtonu się udaje

- oświadczył kandydat KO na prezydenta. - Natomiast dochodzą do nas przeróżnego rodzaju sygnały o tym, że Amerykanie chcą przenosić swoją broń nuklearną, dochodzą do nas sygnały, że być może toczą się rozmowy również o kwestii budowy elektrowni atomowej w Polsce - dodał. 

- I dlatego apeluję do pana prezydenta, aby te sprawy jednoznacznie wyjaśnił i jasno poinformował opinię publiczną, że nie chodzi o przenoszenie sił nuklearnych, żeby wyjaśnił, czy te rozmowy będą rzeczywiście dotyczyły budowy reaktora atomowego - podsumował Trzaskowski. 

Zobacz także

Środowa wizyta prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych ma dotyczyć m.in. współpracy militarnej i handlowej oraz w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Omówione mają być plany realizowania deklaracji dotyczących wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Spotkanie to będzie piątym oficjalnym, dwustronnym spotkaniem prezydentów Dudy i Trumpa. Jedno miało miejsce w Polsce, pozostałe odbyły się na terenie USA.

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie planowo mają odbyć się w niedzielę 28 czerwca, a ewentualna druga tura, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów – 12 lipca. Przypomnijmy, że pierwotnie zaplanowano je na 10 maja, ale wówczas głosowanie zostało odwołane.

Zobacz także

W tegorocznych wyborach udział biorą: ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda (popierany przez PiS), Rafał Trzaskowski (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Waldemar Witkowski (Unia Pracy) oraz kandydaci niezależni: Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Stanisław Żółtek, Paweł Tanajno i Mirosław Piotrowski. 

RadioZET.pl/PAP