Zamknij

Zaprzysiężenie Dudy bez limitu osób. Zbiorą się wszyscy posłowie i senatorowie

23.07.2020 10:42

Wybory prezydenckie 2020. Przy Wiejskiej luzują obostrzenia. Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy, zaplanowane na 6 sierpnia, odbędzie się w Sejmie bez limitu na sali plenarnej - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

Andrzej Duda
fot. Piotr Molecki/East News
loader

6 sierpnia zbierze się przy Wiejskiej Zgromadzenie Narodowe, czyli organ składający się z posłów i senatorów. Odbierze przysięgę od nowo wybranego prezydenta Andrzeja Dudy. "I będzie to nietypowy widok. Nie tylko dlatego, że Zgromadzenie Narodowe spotyka się rzadko. Przede wszystkim z tego powodu, że parlamentarzyści wejdą na salę bez limitu, po raz pierwszy od wybuchu pandemii" - pisze gazeta.

Zobacz także

Przypomina, że obostrzenia przy Wiejskiej wprowadzono począwszy od posiedzenia przypadającego pod koniec marca. Ograniczono możliwość wchodzenia do Sejmu osób, których obecność nie jest niezbędna dla pracy izby. Wchodzącym zaczęto mierzyć temperaturę, również posłom oraz częściowo zamknięto salę plenarną - wprowadzono limity dla każdego z klubów, uzgadniane przed każdym posiedzeniem. Pozostałych posłów zaczęto rozpraszać po innych salach. W dodatku Sejm zmienił regulamin, wprowadzając możliwość głosowania zdalnego.

O tym, że te reguły nie będą obowiązywać podczas zaprzysiężenia Dudy, usłyszeli w środę od marszałek Elżbiety Witek z PiS uczestnicy Konwentu Seniorów, w skład którego wchodzą też wicemarszałkowie i przedstawiciele klubów

- pisze "Rz". Wskazuje, że Zgromadzenie Narodowe ma swój regulamin i gdyby miało obradować w ograniczonym składzie, najpierw musiałoby zebrać się w całości, by ten regulamin zmienić. Posiedzenie ma odbyć się przy zachowaniu reżimu sanitarnego, czyli m.in. w obowiązkowych maseczkach.

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy bez limitu osób na sali plenarnej

Jakie inne zostaną wprowadzone obostrzenia, jeszcze nie wiadomo. - Jesteśmy na etapie sprawdzania, ile osób zadeklaruje swój udział – mówi w rozmowie z "Rz" jeden z sejmowych urzędników. "To nie koniec zmian. Uczestnicy konwentu usłyszeli też od marszałek Witek, że po wakacjach, czyli począwszy od posiedzenia zaplanowanego na połowę września, Sejm ma wracać do normalnej pracy" - pisze gazeta.

Nie byłem zaskoczony tą informacją, bo innego wyjścia nie ma. Zgromadzenie Narodowe ma swój regulamin. Gdyby miało obradować w ograniczonym składzie, najpierw musiałoby zebrać się w całości, by ten regulamin zmienić

 - przypomina cytowany przez "Rz" Robert Kropiwnicki z KO. - Marszałek zaznaczyła, że stanie się tak, jeśli nie pogorszy się sytuacja z pandemią Covid-19 – relacjonuje z kolei, także w rozmowie z "Rzeczpospolitą" obecny na posiedzeniu konwentu szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. 

Sejm. Co z pracami parlamentu wobec pandemii?

Gazeta przypomina, że wciąż obowiązuje regulamin Sejmu zmieniony po wybuchu pandemii, który przewiduje, że w czasie ogłoszenia stanu epidemii posiedzenia odbywają się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, umożliwiających porozumiewanie się na odległość i że podobnie jest z posiedzeniami komisji.

Zobacz także

"Planowane zmiany nie oznaczają, że Sejm ruszy pełną parą. Od września do końca roku zaplanowano zaledwie 11 dni posiedzeń, a posłowie w każdym miesiącu za wyjątkiem grudnia mają pojawić się przy Wiejskiej na zaledwie dwa dni. Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że obowiązujący stan epidemii wymaga <<możliwie syntetycznego planowania prac legislacyjnych>>. Nie wyklucza jednak, że harmonogram posiedzeń zostanie znacznie rozszerzony" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita