Zamknij

Kwietniowa sonda RadioZET.pl: Na kogo zagłosowałbyś w wyborach 10 maja?

28.04.2020 12:04
Pałac Prezydencki
fot. Tomasz Urbanek/East News

RadioZET.pl sprawdza na bieżąco poparcie, jakim cieszą się politycy w Polsce. Tym razem pytamy, na kogo zagłosowałbyś w tegorocznych wyborach prezydenckich? Weź udział w naszej anonimowej sondzie i poznaj, jak rozkłada się poparcie w internecie dla wszystkich kandydatów. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wybory prezydenckie 2020 zaplanowano na 10 maja. Ze względu na epidemię koronawirusa w Polsce, na początku kwietnia Sejm uchwalił ustawę autorstwa PiS, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 roku mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się opozycja, która żąda przesunięcia terminu wyborów. 

Specustawą w sprawie przeprowadzenia drogą korespondencyjną wyborów prezydenckich Senat zajmie się na posiedzeniu 5 i 6 maja. Następnie może ona trafić do Sejmu, jeśli senatorowie zgłoszą poprawki lub wniosek o odrzucenie w całości specustawy przyjętej wcześniej przez Sejm. Do odrzucenia ewentualnego sprzeciwu lub poprawek Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów - o 1 głos więcej, niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia. Z nieoficjalnych informacji "Faktów TVN" wynika, że 8 posłów Porozumienia ma zagłosować przeciw wyborom korespondencyjnym w maju.

Wybory prezydenckie 2020 - więcej informacji: 

RadioZET.pl