Zamknij

Prezydenci Gdańska i Sopotu składają zawiadomienie do prokuratury ws. wyborów

23.04.2020 12:50
Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski
fot. PAP

Prezydenci Gdańska i Sopotu - Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski - składają zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na próbie wyłudzenia danych osobowych w związku z wyborami.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W środę pojawiły się informacje, że do urzędów miejskich w całym kraju wpłynęły polecenia od wojewodów z prośbą o udostępnienie spisu wyborców. Maile w tej sprawie rozesłała Poczta Polska.

Wybory prezydenckie 2020. Zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa

Samorządowcy pytają o podstawę prawną takich działań, a od słów do czynów przeszli prezydenci Gdańska i Sopotu, Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski, którzy zapowiedzieli, że jeszcze w środę złożą zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Miałoby ono polegać na próbie wyłudzenia danych osobowych.

- Spływa wiele pism od mieszkańców z prośbą o nieprzekazywanie ich danych - powiedziała Dulkiewicz podczas briefingu prasowego.

- Nie mamy zamiaru prowadzić przygotowań do wyborów, dopóki prawo nie zostanie zmienione. Jeśli to nastąpi, dostosujemy się do niego - dodał prezydent Sopotu. - To jest chocholi taniec. W momencie, kiedy walczymy z koronawirusem, a szpitale cierpią na brak sprzętu, zajmujemy się sprawami drugorzędnymi - dodał.

Zdradzili, że w Sopocie udało się skompletować, choć w niepełnym składzie, tylko dwie komisje wyborcze (z 21), podczas gdy w Gdańsku 160 z 202.

- Uważamy, że te wybory nie są bezpośrednie, powszechne i tajne. Protestujemy przeciwko temu. To jest farsa wyborcza, a nie wybory - ocenił Karnowski.

RadioZET.pl/gdańsk.pl