Zamknij

Stanowczy komunikat PKW ws. terminu wyborów. Co na to prezes Kaczyński?

27.03.2020 21:29
Wybory prezydenckie 2020 w cieniu koronawirusa. PKW wydała stanowczy komunikat
fot. PAP/Leszek Szymański

Wybory prezydenckie 2020 mają się odbyć 10 maja – mimo szalejącego w Polsce koronawirusa chce tego PiS, nie chce opozycja. Do kwestii wyborów odniosła się dziś PKW. Jak podkreśliła, należy brać pod uwagę zdrowie i życie wyborców.

Państwowa Komisja Wyborcza zabrała w piątek głos w sprawie majowych wyborów prezydenckich. Przypomnijmy, że kontrkandydaci prezydenta Andrzeja Dudy, liczni politycy opozycji i obywatele, apelują o przesunięcie terminu wyborów z uwagi na rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele utrzymują jednak, że nie ma takiej potrzeby. Jak mówił sam Mateusz Morawiecki podczas jednej z konferencji prasowych, w końcu po to zaostrzono kwarantannę, by wybory odbyły się w terminie.

Zobacz także

Dziś zainteresowanie polityką jest w porównaniu do tematu koronawirusa minimalne. W obecnej sytuacji kampanię wydaje się prowadzić tylko starający się o reelekcję Duda. Pozostali kandydaci na prezydenta mają do dyspozycji tylko internet.

Tymczasem do kwestii wyborów prezydenckich odniosła się PKW. W piątkowym komunikacie jasno wezwała organy władzy i komitety do współdziałania, by chronić zdrowie i życie Polaków.

Państwowa Komisja Wyborcza, mając na uwadze już ogłoszony na obszarze kraju stan epidemii, zwraca się z apelem do wszystkich organów władzy i administracji publicznej oraz wszystkich komitetów wyborczych o współdziałanie w sprawach wyborów z uwzględnieniem zdrowia i życia wyborców, jak i dobra Rzeczypospolitej Polskiej

- czytamy w komunikacie szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Zobacz także

PKW przypomniała przy tym, że wybory prezydenckie nie mogą odbyć się jedynie w czasie stanu nadzwyczajnego i w ciągu 90 dni po jego zakończeniu, a kadencja tego organu ulega wówczas odpowiedniemu przedłużeniu. „Decyzje o wprowadzeniu jednego z konstytucyjnie opisanych stanów nadzwyczajnych mogą podjąć wyłącznie organy państwa upoważnione do tego w Konstytucji RP. Państwowa Komisja Wyborcza oczekuje, że podjęte rozstrzygnięcia będą gwarantowały możliwość rzeczywistej realizacji konstytucyjnych praw wyborczych obywateli" – czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że pierwsza tura wyborów prezydenckich zaplanowana jest na 10 maja. O północy z czwartku na piątek minął termin zgłaszania kandydatów na prezydenta. Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły zgłoszenia 19 kandydatów. Obecnie trwa sprawdzanie prawidłowości ich zgłoszenia.

Zobacz także

RadioZET.pl