Zamknij

Znamy termin debaty przedwyborczej w TVP. Ma w niej wziąć udział także prezydent

17.04.2020 07:16

W środę 6 maja na antenie TVP1 odbędzie się debata kandydatów w wyborach prezydenckich. Ma w niej wziąć udział prezydent Andrzej Duda. Według informacji PAP gotowość do przedwyborczego starcia zadeklarowali także kandydaci Lewicy Robert Biedroń oraz Konfederacji Krzysztof Bosak.

Debata w TVP
fot. Debata w TVP 5.05.2015/Mateusz Jagielski/East News
loader

Telewizja Polska poinformowała w piątek Polską Agencję Prasową, że 6 maja o godzinie 20.30 na antenie TVP1 odbędzie się debata przedwyborcza z udziałem kandydatów na urząd Prezydenta RP.

Zobacz także

W debacie weźmie udział starający się o reelekcję Andrzej Duda. - Pan prezydent Andrzej Duda weźmie udział w debacie organizowanej przez telewizję publiczną - zapowiedział w rozmowie z PAP europoseł i rzecznik sztabu prezydenta Adam Bielan. Bielan przypomniał, że pięć lat temu, podczas poprzedniej kampanii prezydenckiej Duda również uczestniczył w przedwyborczej debacie.

Jego poprzednik, wówczas urzędujący prezydent (Bronisław Komorowski) odmówił, ale pan prezydent Andrzej Duda nie będzie unikać takiej debaty

- oświadczył Bielan. Rzecznik sztabu wyborczego kandydatki KO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Adam Szłapka oraz kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz przekazali PAP, że ich sztaby nie otrzymały oficjalnych informacji o debacie, więc nie zamierzają póki co deklarować, czy będą brać w niej udział.

Bosak i Biedroń na pewno wezmą udział

Tomasz Trela, szef sztabu kandydata Lewicy, zadeklarował, że Robert Biedroń nie będzie unikał debaty. Jak dodał, warunkiem jest jednak uczestnictwo wszystkich kandydatów, którzy się do wyborów zgłosili.

Póki co nie wiemy jednak, czy w ogóle wybory się odbędą i w jakiej będą formie [...] Ale jeżeli debata kandydatów się odbędzie, to nie będziemy z niej rezygnować, jak niektórzy kandydaci z kampanii

- zaznaczył Trela. Podobne podejście prezentuje sztab wyborczy kandydata Konfederacji. Pełnomocnik sztabu Witold Tumanowicz zapowiedział, że "Krzysztof Bosak stanie do każdej debaty, która zostanie zorganizowana przez telewizję publiczną czy komercyjną". - Cieszymy się, że debata się odbędzie - podkreślił Tumanowicz.

Zobacz także

Barbara Krysztofczyk ze sztabu niezależnego kandydata Szymona Hołowni przekazała PAP, że sztab nie otrzymał zaproszenia na debatę w TVP. "Do czasu otrzymania zaproszenia i konkretnej informacji ws. debaty nie będziemy się do tego odnosić" - zapowiedziała.

Co z wyborami prezydenckimi?

PKW zarejestrowała 10 kandydatów, którzy zmierzą się w majowych wyborach prezydenckich: ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda (z poparciem PiS), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Robert Biedroń (Lewica), Szymon Hołownia (kandydat niezależny), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa) oraz Paweł Tanajno (bezpartyjny).

Zobacz także

Nadal nie ma jednak pewności czy zaplanowane na 10 maja wybory dojdą do skutku. Opozycja sprzeciwia się ich przeprowadzeniu, uważając, że majowa elekcja w środku pandemii koronawirusa stwarza ogromne ryzyko dla życia i zdrowia Polaków. Podkreśla również, że w obecnej sytuacji opozycyjni kandydaci nie mają możliwości prowadzenia kampanii wyborczej.

Zobacz także

Innego zdania jest partia rządząca, która forsuje pomysł organizacji wyborów w maju w trybie w pełni korespondencyjnym, argumentując, że konstytucja tego wymaga, wskutek przypadającego na 6 sierpnia zakończenia kadencji Andrzeja Dudy. Nie ma jednak pewności czy głosowanie korespondencyjne (a tym samym wybory w ustalonym terminie) uda się faktycznie przeprowadzić. Sprzeciwia się temu m.in. Jarosław Gowin i część jego ugrupowania Porozumienia, które jest częścią rządowej koalicji. 

RadioZET.pl/PAP