Zamknij

Karty do głosowania porozrzucane na ulicy. Na miejsce przyjechała policja

04.05.2020 14:21
Wybory prezydenckie 2020. Karty do głosowania rozrzucone na ulicy Głogowa
fot. słuchaczka Radia ZET

Na jednym z osiedli w dolnośląskim Głogowie ktoś rozrzucił karty do głosowania w wyborach prezydenckich. Karty prawdopodobnie nie są jednak oryginalne.

Karty wyborcze były rozrzucone na ulicy Sienkiewicza w Głogowie. Przypominają te oryginalne, które wyciekły w kwietniu i są teraz dostępne w sieci. Widać na nich listę kandydatów, charakterystyczny czerwony pasek, pieczęć i instrukcje wypełniania.

Na miejscu zjawiła się policja i zebrała karty. Wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z żartem. Ktoś z mieszkańców Głogowa najprawdopodobniej sam wydrukował karty i wyrzucił je z okna mieszkania w bloku.

Zdjęcia z rozrzuconymi kartami wyborczymi w Głogowie otrzymaliśmy od słuchaczki Radia ZET.

Wybory prezydenckie 2020

Specustawa autorstwa PiS, uchwalona 6 kwietnia, zgodnie z którą wybory prezydenckie mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego, jest obecnie w Senacie. Posiedzenie izby jest zaplanowane na wtorek i środę. Następnie ustawa może wrócić do Sejmu, jeśli senatorowie zgłoszą poprawki lub wniosek o odrzucenie w całości specustawy.

Do odrzucenia ewentualnego sprzeciwu lub poprawek Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów - o jeden głos więcej, niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia.

Radio ZET