Zamknij

PKW: 19 zgłoszeń kandydatów na prezydenta. Teraz sprawdzą podpisy

27.03.2020 08:30
Wybory prezydenckie 2020
fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter

O północy z czwartku na piątek minął termin zgłaszania kandydatów na prezydenta. Łącznie, w Państwowej Komisji Wyborczej swoje zgłoszenia złożyło 19 kandydatów. Jak informuje rzecznik PKW Tomasz Grzelewski, nie wszyscy kandydaci zebrali wymagane do rejestracji 100 tys. podpisów.

Łącznie w PKW złożono zgłoszenia 19 kandydatów - jako pierwszy, jeszcze w lutym, zrobił to prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz; złożył on 180 tys. podpisów. Kandydaturę Kosiniaka-Kamysza zarejestrowano na początku marca.

PKW: 19 zgłoszeń kandydatów na prezydenta

Zgłoszenia i niezbędne do rejestracji podpisy złożyli także: niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia (150 tys. podpisów), kandydatka KO Małgorzata Kidawa-Błońska (500 tys. podpisów), kandydat Lewicy Robert Biedroń (285 tys. podpisów), kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak (300 tys. podpisów) oraz ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda (2 mln 200 tys. podpisów).

Zobacz także

Jak wynika z danych PKW, zgłoszenia złożyli także: Piotr Stanisław Bakun, Sławomir Grzywa, Leszek Samborski, Grzegorz Sowa, Jan Zbigniew Potocki, Kajetan Pyrzyński, Stanisław Żółtek, Marek Jakubiak, Romuald Starosielec, Mirosław Piotrowski, Waldemar Witkowski, Andrzej Voigt oraz Paweł Tanajno. Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski poinformował, że nie wszyscy z tych kandydatów zebrali wymagane do rejestracji 100 tys. podpisów.

Zobacz także

Jeden z kandydatów, Sławomir Grzywa, nie zebrał wymaganej liczby podpisów do rejestracji swego komitetu - miał poprawne 753 podpisy, przy wymaganych co najmniej 1000. Odwołał się jednak do sądu od uchwały PKW, która odmówiła w takiej sytuacji rejestracji komitetu wyborczego.

Wybory prezydenckie 2020

W poniedziałek Sąd Najwyższy, rozpatrując skargę pełnomocnika wyborczego Sławomira Grzywy, uznał, że zebranie brakującej liczby podpisów pod wnioskiem o utworzenie komitetu wyborczego kandydata na prezydenta było nierealne ze względu na stan zagrożenia epidemicznego. Uwzględnienie skargi oznaczało, że komitet wyborczy Sławomira Grzywy został zarejestrowany.

Zobacz także

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. Jednak z powodu epidemii koronawirusa opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego.

Zobacz także

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz zdecydowana większość polityków obozu rządzącego utrzymuje jednak, że nie ma powodu, by przesuwać wybory prezydenckie.

RadioZET.pl/PAP