Zamknij

Komunikat PKW ws. wyborów: głosowanie 10 maja nie może się odbyć

07.05.2020 21:45
PKW
fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter

Państwowa Komisja Wyborcza informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć – głosi czwartkowy komunikat PKW przekazany Polskiej Agencji Prasowej. 

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała w czwartkowym oświadczeniu, że „podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa”.

Jednak – jak przypomniano w komunikacie – 16 kwietnia 2020 r. została uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Na mocy art. 102 tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika.

Zobacz także

Wybory prezydenckie 2020. PKW wydała komunikat

Podkreślono, że zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania, a także zarządzenia druku kart wyborczych. Jak głosi komunikat PKW:

"Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania [,..] Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć”

Komisja wskazuje jednocześnie, że w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców; nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

MSZ również wydało komunikat

W podobnym tonie wypowiedziało się polskie MSZ. Jak poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Komisji Wyborczej głosowanie w wyborach prezydenckich w dniu 10 maja z powodów prawnych i organizacyjnych nie może być przeprowadzone. 

Zobacz także

W komunikacie przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej, Biuro Rzecznika MSZ podkreśliło, że wszelkie nowe informacje dotyczące wyborów prezydenckich w 2020 r. będą "niezwłocznie zamieszczane na stronach internetowych polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych".

Wybory prezydenckie 2020. Umowa Gowina z Kaczyńskim

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja, nie odbędą się. Albo inaczej: odbędą, ale bez głosowania, co ma spowodować, że zostaną uznane przez Sąd Najwyższy za nieważne. Tak przynajmniej zakłada plan, jaki opracowali Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin.

Zobacz także

Z umowy między szefami PiS i Porozumienia, że wybory, po spodziewanych werdyktach ze strony SN oraz Państwowej Komisji Wyborczej, miałyby zostać rozpisane na nowo. Miałyby mieć charakter korespondencyjny, ale za ich organizację odpowiedzialna byłaby PKW (a nie Poczta Polska, jak zakładał pierwotny plan PiS). Na razie nie wiadomo, kiedy by się odbyły, w mediach pojawiają się terminy od końca czerwca do połowy sierpnia.

RadioZET.pl/PAP