Zamknij

Poczta Polska ma nasze dane PESEL. Przekazało je ministerstwo

27.04.2020 18:49
Poczta Polska
fot. Piotr Hukalo/East News

Poczta Polska już 22 kwietnia otrzymała za zgodą ministra cyfryzacji dane z rejestru PESEL, które potrzebne są do przygotowania wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym - informuje "Rzeczpospolita". 

Kontekstem tej decyzji jest bunt sporej części samorządowców, odmawiających Poczcie Polskie podania spisu wyborców przed planowanymi na maj korespondencyjnymi wyborami prezydenckimi. Przypomnijmy, iż prezydenci, wójtowie i burmistrzowie nie chcieli przekazać tych informacji, powołując się na brak podstawy prawnej (ustawa, która potencjalnie miałaby to umożliwić, jest procedowana w Senacie i na pewno przed 7 maja nie wejdzie w życie), 

Poczta Polska ma już nasze dane. Dzięki Ministerstwu Cyfryzacji

Postanowiono jednak wyegzekwować przynajmniej część danych to w inny sposób. Poczta Polska otrzymała dane z rejestru PESEL, które przekazał jej Departament Zarządzania Systemami Ministerstwa Cyfryzacji za zgodą szefa resortu Marka Zagórskiego. Ministerstwo powołało się przy tym na art. 99 tzw. ustawy Covid, która weszła w życie 18 kwietnia 2020 r.

Zobacz także

" [...] to tam zapisano, że w terminie dwóch dni od dnia złożenia wniosku przez operatora pocztowego minister cyfryzacji musi przekazać dane z rejestru PESEL. Poczta ma usunąć dane i ich kopie po ich wykorzystaniu w wyborach" - czytamy w artykule "Rzeczpospolitej". 

To nie wszystko - samorządy nadal mają bowiem spisy wyborców

"Rz" przypomina jednak, że dane z rejestru PESEL nie wystarczą. Poczta Polska ma już bowiem spis obywateli naszego kraju, wciąż jednak nie posiada spisu wyborców, m.in. tych, którzy są z automatu dopisani do rejestru (z uwagi na swoje zameldowanie) i tych, którzy mieszkają i pracują/studiują w innym miejscu niż są zameldowani i tam właśnie (a nie w miejscu zameldowania) zamierzają głosować. W posiadaniu takich danych są bowiem nadal samorządy. 

Zobacz także

To, że dane z rejestru PESEL nie są wystarczające i że Poczta Poczta nie może uznać decyzji MC za pełen sukces, potwierdza m.in. adwokat dr Paweł Litwiński:

Czym jest rejestr PESEL?

PESEL to ściśle chroniony rejestr danych osobowych. Wbrew nazwie, nie zawiera jedynie numerów PESEL, ale także m.in. (jak podaje "Gazeta Wyborcza"):

- imiona i nazwiska (również nazwiska rodowe oraz poprzednie wraz z datą ich zmiany)

- datę i miejsce urodzenia

- adres zameldowania

- stan cywilny wraz z danymi małżonka + informację o ew. rozwodach

- serię numeru dowodu osobistego oraz paszportu

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/wyborcza.pl/Twitter