Zamknij

Wybory 2020. Druga tura coraz bardziej realna. Kto zmierzy się z Dudą?

15.05.2020 08:55
Andrzej Duda
fot. WOJCIECH STROZYK /REPORTER

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w połowie maja, doszłoby do drugiej tury. Zmierzyliby się w niej Andrzej Duda i Szymon Hołownia - wynika z najnowszego sondażu Social Changes dla portalu "wPolityce.pl". To pewnie jedno z ostatnich badań uwzględniających także start Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Wybory prezydenckie 2020 najprawdopodobniej odbędą się przełomie czerwca i lipca. Nadal nie znamy jednak konkretnej daty. Sondażownia Social Changes zapytała Polaków, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory odbyły się w połowie maja.

Z sondażu dla portalu "wPolityce.pl" wynika, że 49 proc. respondentów deklaruje chęć głosowania na obecnego prezydenta Andrzeja Dudę. To zbyt mało, aby wyborcza rywalizacja zakończyła się już w pierwszej turze.

Wybory prezydenckie 2020. Sondaż: Hołownia w drugiej turze

Drugie miejsce w sondażu zajął Szymon Hołownia. Na bezpartyjnego kandydata chce zagłosować 22 proc. badanych. Oznacza to, że w drugiej turze wyborów zmierzyliby się Andrzej Duda i Szymon Hołownia.

Podium zamyka prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z poparciem 12 proc.

Zobacz także

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Krzysztof Bosak z poparciem 7 proc., Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem 5 proc., a także Robert Biedroń z wynikiem 4 proc. Na ostatnim miejscu znalazł się lider strajku przedsiębiorców Paweł Tanajno z poparciem 1 proc.

Wybory 2020. Jaka frekwencja?

Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 45 proc. badanych (28 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", 17 proc. "raczej tak"). "Zdecydowanie" uczestniczyć w wyborach nie przewiduje 30 proc. pytanych; 14 proc. odpowiedziało, że "raczej nie". 11 proc. nie było w stanie jednoznacznie określić się w tej sprawie - podaje "wPolityce.pl".

Zobacz także

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 12 do 14 maja 2020 r. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1070 osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/ wPolityce.pl