Zamknij

Szumowski: Osoby starsze i kobiety w ciąży zagłosują w wyborach bez kolejki

01.07.2020 22:28
wybory 2020 Łukasz Szumowski
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się 12 lipca. Podczas głosowania czekają nas zmiany? - Chcemy, żeby osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością do lokalu wyborczego - zapowiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wybory 2020. Łukasz Szumowski pytany na antenie TVP Info, czy 12 lipca głosowanie w wyborach prezydenckich tradycyjne, przy urnach, będzie bezpieczne, odpowiedział: "patrząc na zachowanie Polaków w lokalach wyborczych, patrząc na ten reżim sanitarny, te oczekiwanie na wejście do lokalu, jestem przekonany, że pójście do wyborów jest bezpieczniejsze niż pójście do sklepu". "Myślę, że naprawdę można z pełnym przekonaniem pójść do tych wyborów" - ocenił.

Szumowski zapowiedział wprowadzenie w zaleceniach sanitarnych dla lokali wyborczych ułatwień m.in. dla osób starszych, które będą stały w kolejkach.

Wybory prezydenckie 2020. Osoby starsze będą mogły zagłosować bez kolejki?

"Wiemy, że jest temperatura wysoka, często jest duszno, wilgotno, są burze, są deszcze. Chcemy, żeby osoby starsze, osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży czy osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością, żeby nie musiały stać, narażać się na różne warunki atmosferyczne" - powiedział Szumowski.

"Polacy chcą decydować o tym najważniejszym akcie, jakim jest akt wyborczy, więc chcemy im to ułatwić, szczególnie tym starszym osobom, które potrzebują pomocy czy nie bardzo mogą stać w kolejce" - dodał.

Sprawdź: Rafał Trzaskowski. Program wyborczy

Sprawdź: Andrzej Duda: Program wyborczy

Zobacz też: Małgorzata Trzaskowska. Kim jest żona Rafała Trzaskowskiego?

Na pytanie, czy pozostałe warunki reżimu sanitarnego zmienią się, przekazał, że "są takie same". Jak mówił, "widać, że one się sprawdzają".

ZOBACZ TAKŻE: Nie będzie debaty TVN, Onet i WP. Andrzej Duda odmówił udziału

Szumowski pytany o to, co musiałoby się wydarzyć, żeby można było ogłosić koniec epidemii, odpowiedział: "myślę, że tak naprawdę, żeby ogłosić koniec epidemii to faktycznie musiałoby być zero zachorowań przez dłuższy czas, ale jednocześnie działająca skutecznie i bardzo bezpieczna szczepionka jest też takim narzędziem, które pozwala taką epidemię zakończyć".

Zobacz także

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Wyborcy będą mogli oddać głos na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego albo prezydenta Andrzeja Dudę.

RadioZET.pl/ PAP