Zamknij

Wiceszefowa KE: niepokoję się o wolne i uczciwe wybory w Polsce

08.04.2020 11:54
Vera Jourova
fot. Thierry Monasse/East News

Niepokoję się o wolne i uczciwe wybory i jakość głosowania, o legalność i konstytucyjność takich wyborów – powiedziała "Rzeczpospolitej" Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości. 

Wiceprzewodniczącą KE pytano, czy widzi jakiś problem z punktu widzenia europejskich zasad w związku przyjętymi w poniedziałek przez Sejm zmianami w zasadach przeprowadzania wyborów prezydenckich.

Niepokoję się o wolne i uczciwe wybory i jakość głosowania, o legalność i konstytucyjność takich wyborów. Gdybym była obywatelem Polski, to chciałabym wiedzieć, jak dokładnie będzie się odbywało głosowanie, bo przecież odbędzie się już niedługo. Głosowanie korespondencyjne to wielka zmiana i taka metoda będzie zastosowana po raz pierwszy, ludzie nie są przyzwyczajeni

- powiedziała Jourova w opublikowanej rozmowie w "Rzeczpospolitej". - Miałabym wiele innych pytań, ale to Polacy powinni je zadać. Nam pozostaje przypomnienie polskim władzom o międzynarodowych standardach, takich jak choćby rekomendacja Rady Europy, żeby nie dokonywać fundamentalnych zmian w kodeksie wyborczym w roku poprzedzającym ich termin. Polska jest członkiem Rady Europy - dodała.

Wiceszefowa KE o sytuacji w Polsce

Jourova pytana była także o "nową polską ustawą o postępowaniach dyscyplinarnych wobec sędziów". - Dla nas to prawo było problematyczne jeszcze przed jego przyjęciem i dlatego w grudniu podjęłam nadzwyczajną inicjatywę zaapelowania do szefów czterech najważniejszych polskich instytucji o przemyślenie propozycji. Bo ta ustawa może bardzo zaszkodzić niezależności sędziów, jest też kwestia ochrony ich prywatności. Mamy poważne zastrzeżenia" - oceniła.

Zobacz także

- Cały czas prowadzimy jednak analizę prawną. Może się wydawać, że długo nad tym pracujemy. Ale to nie jest banalna sprawa, musimy być absolutnie pewni i bezpieczni na gruncie prawnym. Potrzebujemy więcej czasu. Ale potwierdzam, że pracujemy nad naszą reakcją - podkreśliła Jourova. 

Zobacz także

Przypomnijmy, że w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że Polska  zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów.

RadioZET.pl/PAP