Zamknij

Inauguracja kampanii Dudy. Znamy datę i miejsce. "Charakter iście amerykański"

11.02.2020 16:54
Andrzej Duda
fot. PAP

Złożony, wraz z wszelkimi wymaganymi dokumentami, wniosek o rejestrację komitetu wyborczego Andrzeja Dudy oraz szczegóły inauguracji jego kampanii - tego dowiedzieliśmy się od szefa komitetu wykonawczego PiS Krzysztofa Sobolewskiego. 

- Oficjalna inauguracja kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się w najbliższą sobotę 15 lutego podczas konwencji w warszawskiej hali Expo - poinformował w rozmowie z Onetem szef Komitetu Wykonawczego PiS poseł Krzysztof Sobolewski.

Zobacz także

Dodał, że konwencja ma mieć "charakter iście amerykański" i rozpocznie się w samo południe. Tego samego dnia - jak podaje Onet - na godz. 11, zaplanowano posiedzenie Rady Politycznej PiS, która formalnie wskaże obecnego prezydenta jako kandydata partii rządzącej w majowej elekcji. 

Wniosek o rejestrację komitetu Dudy

- Właśnie składamy wymagane dokumenty do rejestracji komitetu wyborczego Andrzeja Dudy, wraz z ponad pięcioma tysiącami podpisów poparcia, wobec wymaganego tysiąca. Teraz czekamy na wydanie postanowienia przez Państwową Komisję Wyborczą w sprawie rejestracji komitetu - oświadczył dodatkowo Sobolewski przed siedzibą PKW.

Zobacz także

Jak zapewnił, cały czas zbierane są podpisy pod kandydaturą Andrzeja Dudy. - Chcemy ich zebrać więcej niż pięć lat temu - wówczas było to ponad półtora miliona podpisów - dodał szef Komitetu Wykonawczego PiS.

Co mówi PKW?

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne.

Zobacz także

Ponadto, do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata. Na utworzenie komitetu wyborczego jest czas do 16 marca. PKW ma trzy dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia ws. utworzenia komitetu wyborczego (czyli na tzw. rejestrację komitetu) albo daje pełnomocnikowi trzy dni na usunięcie wad zgłoszenia.

Zobacz także

Dopiero po rejestracji komitetu przez Państwową Komisję Wyborczą, może on prowadzić agitację, a także pozyskiwać i wydatkować środki. Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, trzeba zebrać minimum 100 tys. podpisów; jest na to czas do 26 marca.

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja - ogłosiła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wedle przepisów, ewentualna II tura (w przypadku, gdyby żaden z kandydatów nie uzyskał wystarczającej większości głosów) odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 maja. 

Zobacz także

Do tej pory zamiar udziału w wyborach prezydenckich zadeklarowali: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i publicysta Szymon Hołownia. Oficjalnie chęci ubiegania się o kolejną kadencję nie ogłosił urzędujący prezydent Andrzej Duda. Jego obecna kadencja upływa 6 sierpnia. 

RadioZET.pl/Onet.pl/PAP