Zamknij

Kosiniak-Kamysz goni Kidawę-Błońską. Poparcie dla Dudy też rośnie

29.03.2020 12:11
49,8%
17,1%
15,4%
10,8%
3,1%
2,9%
0,9%
Andrzej Duda
Małgorzata Kidawa-Błońska
Władysław Kosiniak-Kamysz
Robert Biedroń
Krzysztof Bosak
Szymon Hołownia
inny kandydat
Andrzej Duda
49,8%
Małgorzata Kidawa-Błońska
17,1%
Władysław Kosiniak-Kamysz
15,4%
Robert Biedroń
10,8%
Krzysztof Bosak
3,1%
Szymon Hołownia
2,9%
inny kandydat
0,9%

Prawie połowa głosów ankietowanych dla Andrzeja Dudy, coraz większe poparcie dla Władysława Kosiniaka-Kamysza – to wnioski płynące z wyników nowego sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl przed wyborami prezydenckimi 2020.

Na Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich chce zagłosować 49,8 proc. ankietowanych - wynika z sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl. Kandydatkę PO Małgorzatę Kidawę-Błońską popiera 17,1 proc., a lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza 15,4 proc.

Na kolejnych miejscach znaleźli się: europoseł, kandydat Lewicy Robert Biedroń (10,8 proc. poparcia), poseł Konfederacji Krzysztof Bosak (3,1 proc.) i Szymon Hołownia (2,9 proc.). 0,9 proc. badanych odpowiedziało, że chce oddać głos na "innego kandydata".

Co ciekawe, w stosunku do poprzedniego badania pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl sprzed dwóch tygodni największy wzrost zanotował Kosiniak-Kamysz - o ponad 5,3 punkty proc. Z kolei o 3,4 punktu proc wzrosło poparcie dla Dudy.

Pozostali kandydaci na prezydenta notują spadki. Największy spadek poparcia - o 4 punkty proc. zanotował Hołownia. Kidawa-Błońska o 3,3 punkty proc., Bosak o 1,5 punktu proc. i Biedroń o 0,6 punktu proc.*

Zobacz także

Wybory prezydenckie w cieniu koronawirusa

Przypomnijmy, że w Polsce trwa teraz gorąca dyskusja na temat tego, czy wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja, czy może – z uwagi na stan epidemii i szerzącego się w Polsce koronawirusa – termin powinien zostać przesunięty. 

Politycy partii rządzącej utrzymują, że obecnie nie ma powodów do tak drastycznych działań, a pod osłoną nocy zmienili kodeks wyborczy, umożliwiając głosowanie korespondencyjne osobom starszym i na kwarantannie. Sam Andrzej Duda przyznał natomiast w sobotniej rozmowie w TVP Info, że „gdyby była taka sytuacja, że epidemia będzie szalała, majowy termin wyborów może się okazać niemożliwy do utrzymania”. Dzień wcześniej oświadczenie wydała PKW. Jak podkreślono, należy brać pod uwagę zdrowie i życie wyborców.

* Badanie przeprowadzono w dniach 25-26 marca 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1032 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jakiego kandydata będą głosować. 

RadioZET.pl/doRzeczy.pl