Zamknij

Wybory tuż, tuż, a prezes PiS nie ma skrzynki. "To naruszenie prawa pocztowego"

20.04.2020 13:36
Wybory prezydenckie. Kaczyński nie ma skrzynki na listy. Jak chce głosować korespondencyjnie?
fot. Mateusz Jagielski/East News

„Pakiety wyborcze” mają trafić w maju do skrzynek pocztowych Polaków. Takiej skrzynki nie ma jednak sam prezes PiS Jarosław Kaczyński. A przynajmniej nie jest to skrzynka przepisowa. Za jej brak grożą surowe kary.

Wybory korespondencyjne to w ostatnim czasie jeden z najważniejszych tematów w kraju. Obóz rządzący wydaje się być zdeterminowany, żeby przeprowadzić w maju głosowanie w tej właśnie formie.

Jak w sposób korespondencyjny udział w wyborach prezydenckich chce wziąć udział Jarosław Kaczyński? Przed domem prezesa na warszawskim Żoliborzu nie ma skrzynki pocztowej.

– To już jest naruszenie prawa pocztowego – powiedzieli dziennikarze portalu Wolne-media.pl obecnym na miejscu policjantom, podkreślając, że Jarosławowi Kaczyńskiemu należy się „prawo do głosowania, jakie sam sobie wymyślił”. Nagranie z interwencji zamieścili w sieci.

- Poinformowano nas, że to jest skrzynka na listy – powiedział dziennikarz, wskazując na niewielki otwór w furtce. – Ale karta do głosowania się tutaj nie zmieści – dodał. Otwór wlotowy w bramie prezesa ma 180 mm x 15 mm.

Kary za nieprzepisowe skrzynki pocztowe

Ustawa Prawo pocztowe z grudnia 2012 roku reguluje kwestię skrzynki na listy dość szczegółowo. Nie tylko obowiązkowe jest jej posiadanie, ale musi ona być łatwo dostępna z zewnątrz i zabezpieczać korespondencję przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli chodzi o wymiary, powinna umożliwiać umieszczenie w niej listu opakowanego w kopertę o wymiarach 229 mm x 324 mm. Z kolei pojemność skrzynki powinna pozwolić na umieszczenie w niej przesyłek o łącznej grubości co najmniej 60 mm.

W teorii brak skrzynki w standardzie określonym ustawą to wykroczenie, za które grozi kara od 50 złotych do nawet 10 tysięcy

RadioZET.pl/Wolne-media.pl/prawo.sejm.gov.pl