Zamknij

Wybory korespondencyjne. Sejm odrzucił weto Senatu

07.05.2020 09:52
Sejm
fot. PAP

Wybory prezydenckie 2020. Sejm odrzucił weto Senatu dotyczące organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. w trybie korespondencyjnym. Za odrzuceniem weta Senatu głosowało 236 posłów, przeciw było 213, 11 wstrzymało się od głosu. 

Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 roku. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Za odrzuceniem uchwały głosowało 235 posłów PiS, w tym politycy Porozumienia i Solidarnej Polski. Przeciw głosowało 133 ze 134 posłów Koalicji Obywatelskiej. Inaczej niż cały klub zagłosował Jerzy Borowczak. Przeciw byli także politycy klubu Lewicy (49) i PSL-Kukiz15 (30), a także poseł niezrzeszony. Wstrzymali się natomiast wszyscy posłowie koła Konfederacji (11).

Do odrzucenie uchwały Senatu koniecznych było 231 głosów, ponieważ w głosowaniu wzięli udział wszyscy 460 posłowie.

mid-20507033
fot. Wyniki głosowania. Żródło: PAP

Wybory nie odbędą się 10 maja 

Wybory prezydenckie 2020 nie odbędą się 10 maja. W środę wieczorem, po zakończeniu  debaty prezydenckiej w TVP, Kaczyński oraz Gowin oświadczyli we wspólnym komunikacie, że obie partie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach. Poinformowali, że "po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez SN nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".

Wybory prezydenckie w nowym terminie zostaną przeprowadzone przez PKW i odbędą się w trybie korespondencyjnym. 

Senat odrzucił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego

Senat we wtorek wieczorem  odrzucił  ustawę ws głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 roku. Za jej odrzuceniem głosowało 50 senatorów, przeciw było 35, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. 

Wcześniej połączone komisje senackie: ustawodawcza, praw człowieka i samorządu terytorialnego, zarekomendowały Senatowi odrzucenie jej w całości. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl