Zamknij

Kiedy poznamy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów? PKW wydała komunikat

12.07.2020 23:33
Andrzej Duda
fot. PAP

Kiedy poznamy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich? PKW na ostatniej niedzielnej konferencji prasowej poinformowała, że ostateczne wyniki wyborów możemy poznać w poniedziałek. 

Wyniki wyborów 2020 według badania exit poll opublikowały trzy telewizje: TVP, TVN i Polsat. Z sondażu exit poll wynika, że Andrzej Duda zdobył 50,4 procent głosów. Rafał Trzaskowski zdobył 49,6 proc. głosów. 

W pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020 roku, która odbyła się 28 czerwca, najwyższe poparcie uzyskał urzędujący prezydent Andrzej Duda - 41,8 proc. Na drugim miejscu znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski - 30,4 proc.

Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 68,9 procent - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.

PKW, wyniki wyborów 2020. Kiedy poznamy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów?

Szef PKW Sylwester Marciniak pytany był w niedzielę na konferencji prasowej, kiedy poznamy ostateczne wyniki wyborów prezydenckich i czy na przykład nie opóźni ich podanie liczenie głosów zza granicy.

Przypominam, że ustawa szczególna z 2 czerwca przewiduje, że jeżeli chodzi o protokoły głosowania z obwodów za granicą, to maksymalnie czekamy 48 godzin od zamknięcia lokali wyborczych, czyli jest to termin - wtorek godzina 21.00 i jeszcze w zależności teraz którego czasu lokalnego, maksymalnie 23.00

- powiedział szef PKW.

Zobacz także

Jak podkreślił, z tych informacji, które docierają wynika, że raczej nie powtórzy się sytuacja z I tury, sprzed dwóch tygodni. - Ale to dopiero ostatecznie się okaże - zaznaczył Marciniak.

Nie jest wykluczone, że być może jutro uda nam się podać ostateczne wyniki głosowania w skali Polski i zagranicy i podejmiemy uchwałę w sprawie wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

- oświadczył szef PKW. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP