Zamknij

Andrzej Duda zaprzysiężony. "Demokracja silniejsza niż kiedykolwiek"

06.08.2020 14:50
Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy
fot. PAP/Radek Pietruszka

Andrzej Duda złożył na oczach Zgromadzenia Narodowego przysięgę na wierność Konstytucji. Dziś rozpoczął drugą kadencję na najwyższym urzędzie państwowym. Część opozycji zbojkotowała zaprzysiężenie prezydenta, wypominając mu łamanie ustawy zasadniczej w poprzedniej kadencji. 

Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję rozpoczęło się o godzinie 10 na sali obrad Sejmu. W wydarzeniu wzięli udział posłowie i senatorowie oraz zaproszeni goście. Z byłych głów państwa pojawił się jedynie Aleksander Kwaśniewski. Uroczystość ominęło wielu polityków Koalicji Obywatelskiej.

Andrzej Duda wygrał drugą turę wyborów 12 lipca, wyprzedzając swojego kontrkandydata - Rafała Trzaskowskiego - o około pół miliona głosów. Dla urzędującego prezydenta będzie to druga, a zarazem ostatnia, kadencja - zgodnie z polskim prawem jedna osoba najwyższy urząd w państwie może sprawować maksymalnie przez dwie pięcioletnie kadencje. 

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Program uroczystości

Podczas uroczystości zaprzysiężenia prezydenta 2020, Andrzej Duda złożył przysięgę na Konstytucję (tu wiele osób zarzuca mu, że w pierwszej kadencji wielokrotnie została ona przez niego złamana). Treść przysięgi jest następująca:  Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.

O godz. 12 rozpoczęła się msza w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP. Po niej zaplanowano uroczystość inwestytury Prezydenta RP na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski. Zwieńczeniem będzie uroczystość przyjęcia przez Prezydenta Polski zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP. Wydarzenie to odbędzie się o godzinie 15:30 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy NA ŻYWO

Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy na prezydenta Polski będzie można śledzić w telewizji, także online. Radiozet.pl zaprasza na relację na żywo z tego wydarzenia.

C