Zamknij

"Społeczna rewolucja". 100 lat praw wyborczych kobiet w Polsce

Redakcja
28.11.2018 16:28
"Społeczna rewolucja". 100 lat praw wyborczych kobiet w Polsce
fot. niepodlegla.gov.pl

Przed Brytyjkami, Hiszpankami czy Francuzkami - Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały prawa wyborcze.  Dokładnie 100 lat temu, 28 listopada 1918, roku Józef Piłsudski podpisał Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej. Równe prawa udziału w wyborach otrzymali wszyscy – bez względu na płeć.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku (i linkujemy tu: 

„Od dekad prawa wyborcze – obok dostępu do edukacji – pozostawały na szczycie listy postulatów wysuwanych przez polskie emancypantki. Polki wiedziały, że dopiero na tej podstawie można budować równe społeczeństwo. Wykształcenie dawało kobietom zawód, niezależność finansową, szansę na rozwijanie talentów i pasji. Możliwość głosowania i kandydowania w wyborach – realny wpływ na prawo i politykę, a dzięki temu współtworzenie państwa” – opisuje w swojej publikacji  historyczka Karolina Dzimira-Zarzycka.

28 listopada 1918 roku prawa wyborcze dla kobiet stały się faktem. Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. I tak, artykuł 1 dekretu mówił o czynnym prawie wyborczym:

„Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat”.

Artykuł 7 dekretu odnosił się do prawa biernego:

„Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele(ki) państwa, posiadający czynne prawo wyborcze, niezależnie od miejsca zamieszkania, jak również wojskowi”.

Wybory do Sejmu Ustawodawczego przeprowadzono w Polsce 26 stycznia 1919 roku. Ostatecznie do parlamentu dostało się osiem kobiet, reprezentujących różne środowiska polityczne:

Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Anastazja Piasecka, Zofia Sokolnicka i Franciszka Wilczkowiakowa.

Społeczna rewolucja

Karolina Dzimira-Zarzycka zaznacza, że „uzyskanie przez Polki praw wyborczych nie zniosło automatycznie wszystkich nierówności, uprzedzeń społecznych czy głęboko zakorzenionych stereotypów” i jak dodaje, działaczki na rzecz równouprawnienia nadal miały o co walczyć, a organizacje kobiece w 1936 roku liczyły aż 200 tysięcy Polek.

Postanowienia te na tle Europy były jednak rewolucyjne – Brytyjki bierne prawo wyborcze uzyskały 10 lat później (czynne w 1918 r.), we Francji kobiety mogły uczestniczyć w wyborach od 1944 roku,  w Szwajcarii od 1971 – a w jednym z kantonów dopiero od 1990.

RadioZET.pl/niepodległa.gov.pl/PAP/JŚ