Niemal 5 milionów uczniów w całej Polsce odśpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”

Redakcja
09.11.2018 13:20
100-lecie niepodległości. Uczniowie w całej Polsce odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego
fot. PAP/Leszek Szymański

W ponad 24 tysiącach szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w całej Polsce, w piątek, o godzinie 11.11 odśpiewano hymn narodowy. To kulminacyjny moment akcji „Rekord dla Niepodległej”. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W finale akcji „Rekord dla Niepodległej” wzięła udział minister edukacji Anna Zalewska wspólnie z uczniami i nauczycielami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku. Finał odbył się w Domu Polonii na zamku w Pułtusku.

Zalewska podziękowała uczniom i nauczycielom, którzy zdecydowali się uczestniczyć w biciu „Rekordu dla Niepodległej”. Przypomniała, że do akcji zgłosiło się ponad 4,6 mln uczniów, 500 tys. nauczycieli z ponad 24 tys. szkół w kraju i 102 szkół polonijnych za granicą.

Zobacz także

– Jestem dumna, że tyle nas jest – że podjęło decyzję o tym, by dziś zaśpiewać dla Rzeczypospolitej hymn – powiedziała Zalewska.

Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki, które wzięły udział w biciu „Rekordu dla Niepodległej” i w piątek o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie odśpiewały cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, mają otrzymać pamiątkowe dyplomy.

Warunkiem uczestniczenia w akcji było przesłanie do czwartku do godziny 12 przez dyrektora danego przedszkola, szkoły lub placówki oświatowej ankiety zgłoszeniowej przez System Informacji Oświatowej. Szkoły polonijne mogły zgłosić swój udział mailowo na adres Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD