Zamknij

Biało-czerwony marsz przeszedł przez Warszawę. Spalono flagę UE. Policja: Było spokojnie

Redakcja
11.11.2018 19:00
Biało-czerwony marsz przeszedł przez Warszawę. Spalono flagę UE. Policja: Było spokojnie
fot. PAP

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

W niedzielę w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko". Marsz wyruszył o godz. 15 z ronda Dmowskiego. Na jeden marsz składały się dwa zgromadzenia – pierwsze organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Nie obyło się bez incydentów. Młodzież Wszechpolska opublikowała na Twitterze zdjęcie, przedstawiające moment palenia flagi Unii Europejskiej. 

We Wrocławiu przedstawiciel urzędu miasta rozwiązał organizowany przez środowiska narodowe Marsz Polski Niepodległej. 

Zobacz, jak relacjonowaliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości na radiozet.pl. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

19:55
19:49

Jesteście potomkami wojów Chrobrego, jesteście potomkami rycerzy Jagiełły, jesteście potomkami husarzy Sobieskiego, jesteśmy potomkami zwycięzców i po to dzisiaj tu przyszliśmy – powiedział w niedzielę ze sceny do osób zgromadzonych na błoniach Stadionu Narodowego poseł Robert Winnicki.

19:48

Pokaz fajerwerków nad Warszawą wyglądał imponująco. 

19:47
19:45
19:45

Przedstawiciel wrocławskiego urzędu miasta rozwiązał organizowany przez środowiska narodowe Marsz Polski Niepodległej. 

19:33

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała Straży Granicznej dane około 400 aktywistów, którzy chcieli przyjechać na marsz; większości nie wpuszczono do Polski - dowiedziała się w niedzielę PAP. W ramach działań przed marszem wspólnie z policją zatrzymano w kraju kilkadziesiąt osób.

19:27

Bulwary warszawskie rozbłysnęły biało-czerwonym światłem.

19:19

W związku z opuszczeniem mostu Poniatowskiego przez ostatniego uczestnika marszu, jako elementu uroczystości państwowych, uległ on zakończeniu - poinformowało w komunikacie Dowództwo Garnizonu Warszawa.

19:07

W dniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę również w Egipcie można podziwiać biało-czerwone barwy. Niesamowity efekt! 

19:03

Policja: w Biało-Czerwonym Marszu w Warszawie wzięło udział 250 tys. osób. Było spokojnie. 

18:59

"Wspólny Wielki Marsz Niepodległości kończy się. Było to największe zabezpieczenie w historii Komendy Stołecznej Policji. W Marszu wzięło udział 250 tys. osób, a na koncercie kończącym Marsz pozostało 6 tys. osób. Było spokojnie. Dla nas służba nie kończy się, dalej dbamy o bezpieczeństwo" - informują policjanci.

18:52

MSWiA i koordynator służb specjalnych o obchodach Święta Niepodległości: do obecnej chwili służby nie odnotowały poważniejszych zakłóceń porządku publicznego. 

18:50
18:47

Po wspólnym Marszu Niepodległości wicepremier, minister kultury Piotr Gliński złożył wieniec pod pomnikiem Edwarda Mandella House'a w Parku Skaryszewskim - poinformowało w niedzielę na Twitterze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

18:45

Podczas Marszu Niepodległości w stronę Obywateli RP poleciały race. 

18:39

Piękne obrazki. 

18:37

We Wrocławiu antyterroryści zabezpieczają kontrmanifestacje do marszu organizowanego przez Jacka Mieędlara i Piotra Rybaka. Słychać  co chwile huki petard

18:32

- Marsz Niepodległości przeszedł po raz dziewiąty. Kolejne zwycięstwo nad kłamstwami i manipulacjami lewactwa i liberałów, a także i przed zakusami części prawicy, która wpadła na pomysł przejęcia, upaństwowienia, znacjonalizowania naszego marsz - mówił jeden z organizatorów wydarzenia.

18:18

Pod hasłem "Za wolność wasza i naszą" z placu Unii Lubelskiej na plac Trzech Krzyży przeszła w niedzielę demonstracja zorganizowana przez "Koalicję Antyfaszystowską".

Uczestnicy manifestacji po godz. 14 wyruszyli z placu Unii Lubelskiej, następnie przeszli przez plac Zbawiciela, plac Konstytucji, w kierunku Alej Ujazdowskich. Marsz zakończył się na placu Trzech Krzyży, gdzie wygłoszono końcowe przemówienia.

18:12

Kanadyjski premier Justin Trudeau złożył w niedzielę Polsce życzenia z okazji Święta Niepodległości i 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

"To wydarzenie to wspaniała okazja do refleksji nad historią Polski i jej licznymi osiągnięciami od momentu odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 r. To również okazja, by podkreślić wybitny wkład Kanadyjczyków polskiego pochodzenia w sukces kanadyjskiego narodu na wszelkich polach" - napisał Trudeau w oświadczeniu.

18:11

Brytyjskie media piszą o Marszu Niepodległości z udziałem skrajnie prawicowych organizacji. 

18:06

Cieszymy się, że marsz z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przebiegł w spokojnej atmosferze, bez zakłóceń - powiedziała w niedzielę PAP rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Jak dodała, widok setek tysięcy biało-czerwonych flag jest bardzo "symboliczny i budujący".

17:59

Pierwszy raz w historii najwyższy budynek na świecie Burj Khalifa w Dubaju rozbłysnął na biało-czerwono. 

17:55

Obywatele RP i inne organizacje antyrządowe kończą swój protest przy placu de Gaula. Przez kilka godzin policjanci osłaniali ich przed rzucanymi przez narodowców petardami racami i butelkami. 

17:54

Na błoniach Stadionu Narodowego rozbrzmiewa "Bogurodzica".

17:47
17:38
17:33

"Morawiecki, chcesz Murzyna? To go sobie w domu trzymaj" - śpiewali narodowcy.

17:26

"Gratulacje dla Polski, Rumunii, Estonii, Łotwy i Litwy, które świętują 100 lat swojej niepodległości w tym roku. Jestem dumny, że jesteście członkami naszego sojuszu. NATO chroni wolność i niezależność wszystkich członków sojuszu" - napisał na Twitterze Stoltenberg.

17:25

Jak informuje Gazeta.pl, na Marszu Niepodległości spłonęła unijna flaga. 

17:23
17:20

Prezes PiS spotkał się z Andrzej Dudą i jego małżonką. 

17:17
17:10

Donald Trump za pośrednictwem Twittera przesłał życzenia dla Polaków. 

17:08

Tymczasem we Wrocławiu... 

17:05

Narodowcy zbliżają się na błonia Stadionu Narodowego. 

17:01

Rzecznik organizatorów Marszu Niepodległości podaje, że w wydarzeniu uczestniczy 250 tys. osób. 

16:55

Marsz Biało-czerwony już zakończony - donosi Jacek Czarnecki. 

16:54

Ludzie muszą skakać przez barierki, by opuścić marsz - informuje nasz reporter. 

16:53
16:51

Na jeden marsz składają się formalnie dwa zgromadzenia – jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

16:50

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz inne osoby ochraniane przez Służbę Ochrony Państwa, a uczestniczce w niedzielnym Biało-Czerwonym Marszu, przebywają w tzw. buforze bezpieczeństwa.

16:47

Jarosław Kaczyński zakończył swój udział w marszu - poinformował na Twitterze Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej". 

16:44

"Życie i śmierć dla narodu!" - to jeden z komentarzy na transparencie Młodzieży Wszechpolskiej. 

16:40

Wygląda to niesamowicie: 

mid-18b11261
fot. PAP
16:38

Kilka obrazków z Marszu Niepodległości: 

16:37

Czoło marszu zeszło już na Wał Miedzeszyński. 

16:33

Tak wygląda Most Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie: 

mid-18b11354
fot. PAP
16:31

W marszu bierze też udział Pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej. 

16:29

Na marszu skandowane są m.in. hasła: "Nie tęczowa, nie czerwona tylko Polska narodowa"; "Biało-czerwone to barwy niezwyciężone"; "Cześć i chwała bohaterom"; "Lwów i Wilno zawsze polskie"; "Pileckiego pamiętamy, komunistom żyć nie damy"; "A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści"; "Szczerbiec w dłoń - komunistów goń, goń, goń"; "Naszą drogą nacjonalizm"; "Zawsze w pamięci Żołnierze Wyklęci"; "Roman Dmowski wyzwoliciel Polski"; "Ocalić Europę przed emigracją". Niektórzy odpalali race. Zapłonęły m.in. przy banerze z napisem "Młodzież Wszechpolska".

16:28

Kilku bandytów nie zepsuje uroczystości i święta setek tysięcy Polaków – powiedział PAP szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do treści niektórych transparentów i okrzyków uczestników zgromadzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

16:26
16:23
16:22
16:21

Wspólny marsz to ogromny sukces, to wielki dzień - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński portalowi niezalezna.pl, podczas marszu "Dla Ciebie Polsko".

16:20

Szef MSWiA: Polacy odpowiedzieli na apel prezydenta i premiera; według wstępnych szacunków Policji w marszu w Warszawie bierze udział obecnie ponad 200 tys. osób. 

16:19
16:17
16:13
16:12

"Flagi neofaszystowskiej Forza Nuova na tzw marszu niepodległości. Uczestnicy neofaszystowskiego Marszu Niepodległości rzucali w pokojowo pikietujących Obywateli RP racami i petardami" - informują na Twitterze działacze stowarzyszenia. Publikują również nagranie. 

16:07
16:06

Straż marszu chce skonfiskować transparent z nieodpowiednimi treściami - informuje Onet. 

16:04
16:03

"Rozumieliśmy, że jest jeden marsz. Nagle widać "dwa marsze"? Czy ktoś nad tym w ogóle panuje? Formalnie mamy do czynienia z jednym marszem. Rządowo-prezydenckim. Z takimi symbolami" - napisała na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

16:00

ONR kroczy ulicami Warszawy. 

15:54

Politycy PiS na selfie z Jarosławem Kaczyńskim. 

15:50
15:46

Jak informuje reporter radiozet.pl, na marszu słychać okrzyki ''Śmierć wrogom ojczyzny'', ''Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę''. 

15:38
15:37

Jak wynika z telewizyjnych relacji, pomiędzy narodowcami a marszem państwowym jest około kilometra odległości. - Narodowcy, którzy idą w jednym, wspólnym marszu, są na razie cały czas jeszcze na wysokości ronda Dmowskiego - relacjonował przed chwilą reporter TVN24.

15:30

Czoło Marszu Niepodległości jest już na moście Poniatowskiego. 

15:27

Niepodległość łączy Polaków: 

15:25

Na trasie Marszu Niepodległości nie brakuje przeciwników rządu: 

15:23
15:23
mid-18b11259
fot. PAP
15:19

Na Marszu Niepodległości jest również były kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki: 

15:18
15:18

O godzinie 15 przed rozpoczęciem marszu odśpiewano hymn Polski: 

15:14

Czołowi politycy PiS są na Marszu Niepodległości. 

15:13

Na marszu jest reporter radiozet.pl. 

15:12
15:11

- Niech to będzie wspólny marsz, niech to będzie marsz dla każdego, marsz, na którym każdy chce być i na którym dobrze się czuje, idąc dla Polski - powiedział Andrzej Duda. 

15:09

Marsz Niepodległości wyruszył z ronda Dmowskiego. Uczestnicy śpiewają "O mój rozmarynie".

15:09
15:05

- Bardzo wam dziękuję, że przybyliście tutaj, na to wielkie spotkanie dla Niepodległej. Dziękuję, że przywieźliście biało-czerwone flagi - powiedział do zebranych Andrzej Duda. - To jest nasza flaga, nasza państwowa  narodowa. Nigdy nie biała i nigdy więcej nie czerwona! - dodał prezydent.

14:56
14:50
14:32

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego 25 Polaków "zasłużonych dla chwały, dobra i pożytku RP", m.in. Marię Skłodowską-Curie, Janusza Korczaka, Władysława Reymonta, Ignacego Daszyńskiego i Romana Dmowskiego.

mid-18b11219
14:29
14:23
14:21
14:14

Na Zamku Królewskim rozpoczynają się uroczystości, w trakcie których prezydent Andrzej Duda wręczy najwyższe odznaczenia państwowe.

14:11
14:11
14:08

Musimy budować porozumienie ponad podziałami; ja takie porozumienie ze swojej strony deklaruję, bo wierzę, że kiedy całe społeczeństwo podziela pewne cele, rodzi się siła, którą możemy wykorzystać dla budowy ojczyzny na następne lata - oświadczył w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

14:07
13:34

Politycy Nowoczesnej złożyli w niedzielę 11 listopada wieńce pod pomnikiem pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza w Warszawie. W setną rocznicę odzyskania niepodległości warto życzyć Polakom radości i dumy z przynależności do narodu polskiego - mówiła szefowa partii Katarzyna Lubnauer.

13:31
13:29
13:29

Jak zwracają uwagę komentatorzy "Loży Prasowej" TVN24, prezydent, który na początku przemówienia długo wymieniał i witał zaproszonych gości, nie powitał Donalda Tuska, szefa Rady Europejskiej obecnego na uroczystości.

12:43

Za chwilę nastąpi złożenie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza.

12:41

Chciałbym, żebyśmy tak umieli służyć naszej ojczyźnie, żeby nasze wnuki i prawnuki były z nas dumne. A Polsce życzę, by naród, który ją zamieszkuje, był wspólnotą ludzi wiernych, ludzi mądrych, ludzi wspierających się - mówi Andrzej Duda.

Niech żyje wolna, suwerenna, niepodległa Polska! - zakończył prezydent.

12:40

Chciałbym, żebyśmy nawiązali do tego procesu w II RP, kiedy zbudowano państwo z niebytu. Chciałbym, żeby symbolem tego była odbudowa Pałacu Saskiego, którą tu dzisiaj inaugurujemy - podkreśla.

12:39

Ojcowie Niepodległości różnili się, ale potrafili się zjednoczyć. Choć służyli różnym ideom, to jedna była absolutnie wspólna - wolna, suwerenna Polska - mówi Andrzej Duda. Jak Ignacy Daszyński, umieli czasem złożyć swoje własne ambicje, gdy złożył urząd na ręce marszałka Piłsudskiego - podkreśla. Niech będą dla nas wzorem do naśladowania, jak budować silne państwo. Swary nie służą budowaniu silnego państwa, przekonała się o tym niestety i II Rzeczpospolita - mówi.

12:39

Prezydent zadeklamował wiersz Artura Opmmana "Orlątko"

12:37

Prezydent: to wielkie szczęście, że mieliśmy 100 lat temu takie społeczeństwo, takich żołnierzy i takich przywódców, ojców niepodległości, którzy umieli stanąć razem, by Polskę odzyskać, choć mieli różne poglądy, absolutnie mieli tę jedną ideę.

12:27

Rozpoczyna się przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

12:25
12:22

Następuje uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

12:10

Trwa Apel Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

12:09
12:06

Na Placu Piłsudskiego rozpoczęły się oficjalne uroczystości państwowe z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

11:43

O godz. 12. na antenie Radia ZET wybrzmi hymn Polski. 

11:36
11:34

Prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki nadali w niedzielę 11 listopada imiona Ojców Niepodległości siedmiu dębom posadzonym obok Świątyni Opatrzności Bożej.

10:53
10:51
10:48
10:45
10:44
10:43

– Wyrażamy nasze uznanie wszystkim organizatorom pracy u podstaw, którzy krzewili gospodarność, pracowitość, oświatę pośród uboższej ludności i przygotowywali ją do konkurencji z zaborcami. Oddajemy szacunek wszystkim twórcom ówczesnej kultury, która kształtowała dusze Polaków gwarantując im zachowanie tożsamości, dziękujemy duchowieństwu, które pracowało wówczas nad świętością ludu polskiego, a przede wszystkim oddajemy chwałę tym, którzy w kolejnych pokoleniach walcząc z zaborcami złożyli najwyższą ofiarę krwi – powiedział abp Gądecki.

09:48
09:41

W południe Polacy wspólnie zaśpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Akcja „Niepodległa do hymnu” to centralny punkt obchodów setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. 

09:37
09:35

Prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak złożyli w niedzielę 11 listopada wieńce przy grobie ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

09:26
09:26

W Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się msza święta, inaugurująca oficjalne obchody Święta Niepodległości.

09:25

Dzisiaj 11 listopada  życzę naszej niepodległej Rzeczpospolitej w jej setne urodziny kolejnych stu lat i więcej w szczęściu i pokoju. Wiem, że na co dzień spieramy się o kształt Rzeczpospolitej i wiem, że czasami za mocno. Wybacz nam Polsko. Ale wiem, że to, co nas łączy, jest o wiele ważniejsze, bo to jesteś Ty, Polsko. W te nasze polskie urodziny chciałbym powiedzieć najprostsze słowa, nie wstydźmy się tych najprostszych słów: kochamy Cię, Polsko - powiedział Donald Tusk.

09:12

B. premierowi towarzyszyli: lider PO Grzegorz Schetyna, b. premier Ewa Kopacz, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przyszły prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i inni politycy PO.

09:09

B. premier, szef Rady Europejskiej Donald Tusk złożył w niedzielę - w dniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie.

09:00
08:58

Prezydent Andrzej Duda złożył w niedzielę rano, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

08:55

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/DG/BM