Zamknij

Nowe ślady po zabójstwie 11-latka? Na miejscu śledczy z georadarem

28.05.2021 14:13
Oględziny miejsca znalezienia ciała 11-letniego Sebastiana
fot. Śląska Policja

Śledczy znów przeszukują miejsce, w którym znaleziono ciało 11-letniego Sebastiana z Katowic. – Potwierdzam, że czynności były prowadzone z użyciem specjalistycznego sprzętu, georadaru – powiedział w rozmowie z RadiemZET.pl rzecznik Prokuratury w Sosnowcu Waldemar Łubniewski. Do uprowadzenia i zabójstwa chłopca przyznał się 41-letni Tomasz M., który został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Zabójstwo 11-letniego Sebastiana z Katowic jest przedmiotem śledztwa Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu. Śledczy ponownie przeszukują miejsce w sosnowieckiej dzielnicy Niwka, gdzie znaleziono zwłoki.

– Potwierdzam, że czynności były prowadzone z użyciem specjalistycznego sprzętu, georadaru – powiedział RadiuZET.pl rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Waldemar Łubniewski. Dzięki georadarowi można nieinwazyjnie zbadać grunt lub beton, czy nie ma pod nim ludzkich szczątków lub ukrytych przedmiotów.

Łubniewski wyjaśnił, że dodatkowe przeszukanie to standardowe czynności, aby zabezpieczyć jak najwięcej dowodów. – Nie możemy sobie pozwolić, aby w tak ważnej sprawie ktoś zarzucił nam niedopatrzenie lub zaniedbania – podkreślił rzecznik. 

Rzecznik poinformował też o postępach w drugim dochodzeniu, które może mieć związek z zabójstwem Sebastiana. Chodzi o sprawę 13-letniej Dominiki. Dziewczyna kilka miesięcy temu targnęła się na swoje życie. Śledczy sprawdzą, czy porwanie i morderstwo chłopca przez 41-letniego optyka mogło mieć związek z samobójstwem Dominiki. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu przekazał, że znaczna część akt tej sprawy została już przeanalizowana.

Śledczy wrócili na miejsce ukrycia zwłok 11-letniego Sebastiana

Łubniewski zaznaczył, że materiał dowodowy jest cały czas wzbogacany. Prokuratura w Sosnowcu zamierza przesłuchać kolejnych świadków. – Lista osób będzie stale poszerzana – zapewnił rzecznik i nie wykluczył, że Tomasz M. złoży kolejne zeznania.

– Zależy to od podejrzanego. Przy dwóch pierwszych przesłuchaniach został pouczony o możliwości zachowania milczenia. Nie skorzystał z tego prawa i sam swobodnie złożył obszerne wyjaśnienia. Natomiast jak się zachowa w dalszej części, tego nie wiemy – zastrzegł Łubniewski.

Optyk z Sosnowca przyznał się do zabójstwa 11-letniego Sebastiana

Sebastian zniknął w sobotę 22 maja wieczorem. Dzień później jego zwłoki znaleziono na terenie budowy domu Tomasza M. Mężczyzna przyznał się do zamordowania chłopca i złożył obszerne wyjaśnienia. Usłyszał dwa zarzuty, z czego opinii publicznej znany jest tylko jeden, dotyczący zabójstwa. M. grozi dożywocie, mężczyzna trafił już do jednoosobowej celi w areszcie w Raciborzu.

RadioZET.pl/Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu/KWP w Katowicach