Zamknij

Gowin krytykuje ustawę o 12 listopada: dla mnie to nie była właściwa decyzja

Redakcja
08.11.2018 10:56
Gowin
fot. PAP

– Przedsiębiorcy zostali postawieni przez tę decyzję w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Nie była ona właściwa – w ten sposób wicepremier Jarosław Gowin skomentował w czwartek wprowadzenie ustawy ustanawiającej 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy.

W czwartek weszła w życie ustawa ustanawiająca 12 listopada 2018 r. Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Andrzej Duda podpisał tę ustawę w środę po tym, gdy wcześniej tego dnia Sejm przyjął poprawki zgłoszone przez Senat do ustawy.

Sejm przyjął poprawki Senatu

Jedna z zaakceptowanych przez Sejm poprawek Senatu wykreśliła z ustawy zapis, który zmierzał do tego, by 12 listopada 2018 r. nie obowiązywało ograniczenie działalności handlowej wynikające z ustawy wprowadzającej zakaz handlu w niedzielę i święta.

Zobacz także

W konsekwencji, jak poinformował Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, 12 listopada będzie obowiązywać ta ostatnia ustawa ze wszystkimi tego konsekwencjami – w najbliższy poniedziałek pracodawcy, ci, którzy są przedsiębiorcami i ich rodzina, mogą stanąć za ladą, a pracownicy nie mogą pracować.

Gowin krytykuje

Gowin, odnosząc się w czwartek w radiowej Trójce do ustawy, na mocy której 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy, stwierdził, że z pełną świadomością nie uczestniczył w dwóch głosowaniach, które jej dotyczyły. Dopytywany, czy decyzja o wprowadzeniu tej ustawy była „więcej niż niezręczna”, stwierdził: – Dla mnie to nie była właściwa decyzja.

Zobacz także

– Dlatego, że ja przez dwadzieścia lat byłem przedsiębiorcą i każdego dnia musiałem bardzo ciężko pracować, żeby pierwszego każdego miesiąca wypłacać wynagrodzenia osobom, za które czułem się współodpowiedzialny moralnie, prawnie, moim współpracownikom – powiedział Gowin.

W jego ocenie „przedsiębiorcy zostali postawieni przez tę decyzję w sytuacji nie do pozazdroszczenia”. – Jako były przedsiębiorca, solidaryzując się z ich położeniem, nie wziąłem udziału w głosowaniach – dodał Gowin.

RadioZET.pl/PAP/MP