Zamknij

Jest decyzja prezydenta Dudy w sprawie 12 listopada. Ten dzień będzie wolny od pracy

Redakcja
07.11.2018 18:28
12 listopada. Dzień wolny od pracy. Prezydent podpisał ustawę
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę ustanawiającą 12 listopada tego roku Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy. Powodem jest setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Kilka godzin wcześniej ustawę z poprawkami przyjął Sejm. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wcześniej w środę Sejm przyjął trzy zgłoszone przez Senat poprawki do tej ustawy. Jedna z nich wykreśliła preambułę ustawy, druga usunęła sformułowanie, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest "uroczystym Świętem Narodowym", proponując w to miejsce zapis, że dzień ten jest "Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

Zobacz także

Trzecia poprawka z zaproponowanych przez Senat wykreśliła z ustawy artykuł, zgodnie z którym 12 listopada miały nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w placówkach takich jak m.in. sklepy, hurtownie, czy domy towarowe.

Zgodnie z ustawą, świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia zdrowotne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, które mają być udzielone 12 listopada, będą udzielone według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia.

Również apteka, która zgodnie z uchwałą rady powiatu jest obowiązana zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu, w dni wolne od pracy - ma zapewnić tę dostępność także 12 listopada 2018 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD