Zamknij

12 osób zginęło, a 48 zostało rannych w samobójczym ataku. Podejrzani islamscy terroryści

Redakcja
17.01.2018 19:18
12 osób zginęło, a 48 zostało rannych w samobójczym ataku. Podejrzani islamscy terroryści
fot. PAP/EPA

12 osób zginęło, a 48 zostało rannych w środę w samobójczym zamachu w mieście Maiduguri w północno-wschodniej części Nigerii - powiadomiły władze. Nikt nie przyznał się do zamachu, jednak zdaniem agencji Reutera stoi za nim islamistyczna organizacja Boko Haram.

Zamach przeprowadzono na bazarze w dzielnicy Muna Garage. Maiduguri jest centrum prowadzonej od ponad ośmiu lat walki z islamistami z Boko Haram. Władze stanu Borno poinformowały, że zamachowców było dwóch.

Boko Haram kontra zachód

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiało sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 roku organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Zagłosuj

Czy czujesz się bezpiecznie na polskich ulicach?

Liczba głosów:

Tysiące ofiar, miliony uchodźców

Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii zginęło ponad 20 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić swe domy. 170-milionowa Nigeria, jeden z najludniejszych krajów Afryki, jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

RadioZET.pl/pap/maal