W szpitalu zmarła 14-miesięczna dziewczynka. Nie była zaszczepiona

Redakcja
06.11.2018 13:10
W szpitalu zmarła 14-miesięczna dziewczynka. Nie była zaszczepiona
fot. Shutterstock

Tragedia w poznańskim szpitalu przy ulicy Szpitalnej. Zmarła 14-miesięczna dziewczynka, u której wykryto zakażenie pneumokokami. Nie była przeciwko nim zaszczepiona – podaje TVN24. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do poznańskiego szpitala dwa tygodnie temu. Lekarze skierowali dziecko na oddział zakaźny z podejrzeniem sepsy. 14-miesięczna dziewczynka była nieprzytomna i słabo reagowała na bodźce. 

Prof. Magdalena Figlerowicz z oddziału chorób zakaźnych i neurologii Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii przy ulicy Szpitalnej w Poznaniu twierdzi, że rodzice dziecka chcieli, by ich córce podawać wyłącznie witaminę C. Gdy stan dziewczynki uległ pogorszeniu, lekarze podjęli decyzję o zaaplikowaniu antybiotyku. Po tygodniu dziewczynka zmarła. 

– Przyczyną śmierci było uogólnione zakażenie pneumokokami. To choroba, która rozwija się bardzo gwałtownie i obejmuje wszystkie narządy, w tym ośrodkowy układ nerwowy. Jak się później okazało, dziewczynka nie była szczepiona przeciwko pneumokokom – powiedziała w rozmowie z TVN24 Figlerowicz.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Pneumokoki to realne zagrożenie. Jakie choroby wywołują?

Lekarze nie potwierdzają, że dziecko umarło przez bakterię, przed którą uchroniłaby je szczepionka. Jak podaje TVN24, dziewczynka nie odbyła jednak kilkunastu szczepień w pierwszym roku życia. – Rodzice twierdzili, że chcieli to zrobić później – dodaje prof. Figlerowicz.

Zobacz także

Szczepienia na pneumokoki są w Polsce obowiązkowe od stycznia 2017 roku. Szczepienia ochronne mają bowiem na celu nie tylko ochronę dzieci przed pneumokokami, ale także ochronę osób starszych i przewlekle chorych, którzy znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na ciężkie choroby pneumokokowe.

W Polsce dostępne są dwie szczepionki skoniugowane (PCV), które mogą być podawane dzieciom po ukończeniu 6. tygodnia życia.

RadioZET.pl/TVN24/DG