Zamknij

15 lat Polski w UE. Andrzej Duda wspomina: Z przejęciem oczekiwałem na wyniki referendum

Redakcja
30.04.2019 08:05
15 lat Polski w UE. Andrzej Duda wspomina: Z przejęciem oczekiwałem na wyniki referendum
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

15 lat temu, o północy 1 maja 2004 r., Polska stała się członkiem UE. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. - Warto uświadomić sobie drogę, jako przebyliśmy w tym czasie jako kraj i jako naród - napisał dla wtorkowego wydania dziennika "Fakt" prezydent Andrzej Duda.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

1 maja 2004 r. Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Rządy państw Europy Środkowej traktowały integrację ze strukturami europejskimi jako ostateczne przełamanie istniejącego w latach 1945–1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne.

Pamiętam moment, gdy w czerwcu 203 roku głosowałem w referendum akcesyjnym. Podobnie jak miliony Polaków opowiedziałem się wtedy za szansą, jaką było nasze członkostwo w Unii. Pamiętam też, z jakim przejęciem oczekiwałem na wyniki referendum i zastanawiałem się, jak będzie wyglądała Polska za dziesięć, piętnaście lat

Andrzej Duda

Prezydent w tekście dla dziennika podkreślił, że jesteśmy Polakami i Europejczykami jedocześnie i nie ma w tym żadnej sprzeczności. - Silna Polska to silna Unia Europejska - ocenił.

- Piętnaście lat temu dokonaliśmy jako naród odpowiedzialnego wyboru. Dziś możemy być dumni z naszych osiągnięć. Nasz sukces zawdzięczamy naszej przedsiębiorczości, kreatywności i pracowitości - zauważył Andrzej Duda.

Zobacz także

Podkreślił także znaczenie dla Polski funduszy europejskich, dodając, że "Za każdym dobrze wydanym euro stoją konkretni ludzie, stoją włodarze miast, powiatów i gmin, stoją lokalne społeczności, którym drogie są ich małe ojczyzny, stoją przedsiębiorcy, liderzy i społecznicy".

Duda odniósł się także do zaangażowania Polaków w budowę Unii. - Zaangażowanie w budowę wspólnoty europejskiej płynie z naszego patriotyzmu, ale płynie też z naszego historycznego doświadczenia. My, Polacy, byliśmy przecież prekursorami w tworzeniu unii politycznych, co wyraził Ojciec Święty Jan Paweł II w powiedzeniu: Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej - napisał prezydent.

- Solidarność i bezpieczeństwo to wartości, którymi na co dzień się kierujemy. Dlatego możemy dziś z dumą powiedzieć: Europa to my, Unia Europejska to my - podsumował Andrzej Duda.

RadioZET.pl/PAP/Fakt