Zamknij

15 sierpnia obchodzimy podwójne święto. Czy jest to dzień wolny od pracy?

Bartłomiej Chudy
08.08.2022 12:38
15 sierpnia, podwójne święto. Czy jest wolny dniem od pracy?
fot. Shutterstock.com, zdj. ilustracyjne

15 sierpnia to dzień, w którym obchodzone są dwa święta – kościelna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz państwowe święto Wojska Polskiego. Czy jest to dzień wolny od pracy?

15 sierpnia wypada w 2022 roku w poniedziałek. Tego dnia wierni Kościoła katolickiego obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość znana jest również jako święto Matki Boskiej Zielnej.

Tego dnia w kościołach święci się rośliny, dziękując opatrzności za urodzaj i plony. Wierni przynoszą do świątyń najczęściej związane w bukiet zboża, warzywa oraz owoce.

15 sierpnia obchodzimy podwójne święto. Jest to dzień wolny od pracy?

Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest w kościele świętem nakazanym, a to oznacza obowiązek udziału we mszy. Polskie prawo uznaje ten dzień za ustawowo wolny od pracy.

Jednak 15 sierpnia jest nie tylko świętem kościelnym, ale i państwowym. Tego dnia obchodzimy święto Wojska Polskiego, co jest związane z upamiętnieniem zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, do której doszło tego dnia w 1920 roku. W 2022 roku obchody rozpoczną się już 13 sierpnia w sobotę, a kulminacją będzie poniedziałkowe święto. Pełny rozpiska uroczystości widnieje na stronie rządu Gov.pl.

729x308
fot. screen Gov.pl

15 sierpnia w miastach i mniejszych miejscowościach odbędą się pikniki rodzinne, a także pokazy sprzętu wojskowego. W Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza o godz. 12 odprawiona zostanie – przy najwyższych władzach państwa - honorowa zmiana warty. Od 14 do 16.30 przewidziano w stolicy Festiwal orkiestr wojskowych czterech państw NATO, w tym Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

RadioZET.pl/Gov.pl

C