17-letni Amerykanin wyrył swoje imię na baraku w Auschwitz. Jest wyrok sądu

Redakcja
05.12.2017 11:33
17-letni Amerykanin wyrył swoje imię na baraku w Auschwitz. Jest wyrok sądu
fot. Archiwum RadioZET.pl

Sąd Rejonowy w Oświęcimiu wydał wyrok w sprawie zniszczenia zabytku o szczególnym znaczeniu dla kultury. 17-letni Amerykanin Raphael A. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Zagłosuj

Uważasz, że to odpowiednia kara?

Liczba głosów:

Bezmyślny nastolatek wydrapał swoje imię na ścianie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Na własną rozprawę nie stawił się do sądu i po krótkiej rozprawie sąd uznał go winnym.

17-latek z wyrokiem

Młody Amerykanin tłumaczył swój czyn tym, że zauważył inne podpisy na ścianach obozu i sam postanowił dołożyć swój. Z racji wieku i niekaralności oraz tego, że wyraził żal, sąd potraktował go ulgowo. – Wymierzyłem karę w najniższym możliwym rozmiarze – wyjaśniał Konrad Gwoździewicz.

Najniższy możliwy wyrok

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata – brzmiał wyrok, który uwzględnił też nawiązkę na rzecz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w wysokości tysiąca złotych.

Kara jest zbieżna z tym, czego oczekiwał prokurator. – Społeczną szkodliwość czynu oskarżonego należy ocenić jako znaczną. Muzeum Auschwitz-Birkenau jest obiektem unikatowym nie tylko w skali kraju, ale i światowej. Oskarżony poprzez wyrycie napisu dokonał zniszczenia obiektu składającego się na to muzeum – komentował prokurator Bartosz Janiszewski podczas mowy końcowej.

Inny skandal w tym miejscu:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Onet/strz