2 stycznia ruszy system losowego przydziału spraw w sądach

Redakcja
14.12.2017 11:15
2 stycznia ruszy system losowego przydziału spraw w sądach
fot. Flickr

- 2 stycznia w całej Polsce wejdzie obowiązujący system losowego przydziału spraw dla pierwszej instancji – czyli składów jednoosobowych. Obejmie wszystkie polskie sądy pierwszej instancji – zapowiada gość Radia ZET, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, w internetowej części programu.

- Dokładnie tego samego dnia ruszą prace wdrożeniowe nad uruchomieniem losowego przydziału spraw dla składów drugoinstancyjnych. Mamy nadzieję, że wejdzie to w życie na początku kwietnia – dodaje gość Joanny Komolki. Tłumaczy, że dotychczas sprawy w sądach przydzielał prezes albo przewodniczący wydziału.

Zagłosuj

Czy popierasz reformę sądownictwa, którą promuje Zbigniew Ziobro?

Liczba głosów:

- Miał listę alfabetyczną i teoretycznie powinien przydzielać po kolei. Ale każdy doskonale wiedział, ile było manipulacji przy tym systemie. My wprowadzamy coś, co jest gwarancją bezstronności – Temida musi być prawdziwie ślepa, nie może być w przypadku przydziału sprawy do sędziego jakiejkolwiek metody manipulacji – mówi Woś.

Wiceminister sprawiedliwości tłumaczy, że o tym, który sędzia będzie sądził daną sprawę zdecyduje algorytm matematyczny. - Od października trwa pilotaż w 3 sądach i docierają do nas same pochwały, są pozytywne głosy od sędziów – komentuje polityk. Dodaje, że raz w tygodniu zbiera się specjalny komitet, który zgłasza poprawki w tym zakresie, a resort sprawiedliwości je wprowadza.

RadioZET.pl/maal