200 tys. osób dało się oszukać przez fałszywe SMS-y. Ludzie stracili 3 mln złotych

Redakcja
19.09.2017 18:02
200 tys. osób dało się oszukać przez fałszywe SMS-y. Ludzie stracili 3 mln złotych
fot. Pixabay

Przestępcom udało się wyłudzić nawet 3 mln złotych dzięki podstępnej metodzie polegającej na wysyłaniu przypadkowym osobom fałszywych wiadomości SMS. – Nawet 200 tys. osób mogło paść ofiarą – mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu Leszek Karp.

Zagłosuj

Otrzymałeś/-aś kiedyś podejrzanego SMS-a?

Liczba głosów:

Oszuści w fałszywych SMS-ach namawiali użytkowników telefonów na wysyłanie wiadomości zwrotnych. – Prokuratura zarzuciła podejrzanym szereg wyłudzeń związanych z usługami SMS premium. Proceder przestępstwa polegał na przesyłaniu fałszywych wiadomości o konieczności wysłania wiadomości zwrotnej o wartości 30 zł 75 gr, celem wyłączenia płatnej usługi premium – komentuje rzecznik prokuratury.

Tysiące oszukanych

Tysiące osób nacięło się na kłamstwa, które czytali w SMS-ach na swoich telefonach. –Przestępcy również rozsyłali wiadomości o fałszywych konkursach i promocjach znanych firm. Za wysłanie płatnego SMS-a oferowali bony zakupowe, darmowe usługi, bony paliwowe czy też kody do ładowania telefonów, wycieczki, sprzęt RTV oraz bezpłatne pobyty w hotelach – wyjaśnia Karp.

Prokuratura prosi o pomoc

Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu zwróciła się do operatorów telekomunikacyjnych o pomoc w śledztwie. Na początek chodzi o identyfikację 83 tys. ustalonych numerów telefonicznych, których właściciele dali się oszukać jako pierwsi.

Jak do tej pory policja zatrzymała w tej sprawie osiem osób. Pięć z nich tymczasowo aresztowano, a wobec pozostałych zastosowano poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju i dozory policyjne.

Zobacz także

Czy Polska ma szanse na reparacje wojenne? Weź udział w dyskusji w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz