Święto Konstytucji 3 maja. Program obchodów

Redakcja
03.05.2017 12:43
Święto Konstytucji 3 maja. Program obchodów
fot. PAP

Od uroczystej msza św. w intencji ojczyzny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło rozpoczęły się w środę uroczyste obchody święta Konstytucji 3 Maja. Prezydent wręczy odznaczenia państwowe w tym Ordery Orła Białego. W południe planowane jest jego wystąpienie na Placu Zamkowym.

Uroczysta msza święta w intencji ojczyzny rozpoczęła się w środę o godz. 9.30 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Zobacz także

Przed południem na Zamku Królewskim prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Prezydent wygłosi przemówienie także podczas uroczystości, która rozpocznie się w południe na Placu Zamkowym. W uroczystościach państwowych, które odbędą się w Warszawie weźmie też udział premier Beata Szydło.

Rano kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa złożył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pikniki, festyny i przemówienia

Wieczorem na warszawskim Placu Teatralnym zaplanowano festyn rodzinny „Vivat maj trzeci maj"; w Arkadach Kubickiego odbędzie się natomiast Koncert Niepodległości Trzeciego Maja.

Uroczystości związane ze świętem Konstytucji 3 Maja będą się odbywały w całym kraju. W Białymstoku odbędzie się Liturgia w cerkwi pw. św. Mikołaja oraz msza św. w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP. Zaplanowano też uroczystości przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W Gdańsku obchody Święta Narodowego 3 Maja odbędą się pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego; odprawiona zostanie także msza św. w Bazylice Mariackiej. Katowice oprócz święta Konstytucji 3 Maja będą 96. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Mszy św. w Archikatedrze Chrystusa Króla przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp. Wiktor Skworc; zaplanowano także uroczystości przy Pomniku Wojciecha Korfantego oraz piknik rodzinny

Zobacz także

Kielce uczczą Święto Maja mszą św. w intencji ojczyzny w Bazylice Katedralnej; odbędą się uroczystości przed pomnikiem Stanisława Staszica, piknik historyczny "Vivat 3 Maja!" oraz koncert majowy "Gałązka rozmarynu".

W Krakowie uroczysta msza św. odbędzie się w Katedrze Wawelskiej. Ze Wzgórza Wawelskiego przejdzie pochód patriotyczny ulicami Grodzką i Floriańską na pl. Jana Matejki przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie w południe zaplanowano uroczystości z udziałem Wojska Polskiego.

Historia Konstytucji

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

Zobacz także

W miejsce wolnej elekcji wprowadzała w Polsce ustrój dziedzicznej monarchii konstytucyjnej. Religii katolickiej przyznawała pozycję uprzywilejowaną, zapewniając tolerancję dla innych wyznań. Przyjęła trójpodział władzy na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zachowywała też stanową strukturę społeczeństwa, otwierając jednocześnie perspektywy dalszych przekształceń ustroju.

RadioZET.pl/PAP/KM