Zamknij

Będzie nowe święto państwowe. Duda ustanowił Dzień Polaków ratujących Żydów

Redakcja
21.03.2018 20:59
Będzie nowe święto państwowe. Duda ustanowił Dzień Polaków ratujących Żydów

24 marca będzie nowym świętem - Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Nowe święto: Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Będzie nowe święto państwowe. Już w najbliższą sobotę. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Zagłosuj

Nowe święto to...

Liczba głosów:

"W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów" - głosi preambuła ustawy.

Ustawa zakłada, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony będzie 24 marca i będzie miał on charakter państwowy. Wybór daty 24 marca wiąże się z tym, że tego dnia w 1944 r. Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów - Józefa i Wiktorię oraz ich sześcioro dzieci i ukrywających się u tej rodziny Żydów. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Kto zbrodniarzem, kto bohaterem

Prezydent podczas uroczystości wręczenia Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej Orderów Odrodzenia Polski powiedział: "Chciałbym, żebyśmy wyraźnie mówili, kto był zbrodniarzem, a kto bohaterem, kto wykazał się miłosierdziem, a kto był draniem zasługującym na potępienie".

Inicjatywa prezydenta nawiązuje do dzieła rozpoczętego blisko 10 lat temu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który podczas przyznawania odznaczeń 53 Sprawiedliwym wśród Narodów Świata podkreślał rolę - jak podała kancelaria - "jaką tysiące Polaków odegrały w dziele braterstwa, ratowania przyjaciół Polski, która istniała przed II wojną światową, w której obok siebie mieszkały różne narodowości, ale przede wszystkim mieszkali między sobą Polacy i Żydzi".

RadioZET.pl/maal