Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

25 lat za wyłudzenie VAT. Sejm przegłosował nowe przepisy

10.02.2017 17:38
xxx wiadomosci

Fałszowanie faktur VAT na duże kwoty będzie karane jak zbrodnia. Sejm przegłosował kontrowersyjne przepisy, które wprowadzają karę nawet 25 lat więzienia za wyłudzanie tego podatku. Nowela wprowadza do Kodeksu karnego nowe kategorie przestępstw.

VAT fot. Pixabay

Jakie konkretnie przestępstwa będą wchodziły w zakres tego paragrafu? To przede wszystkim wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych. Jeśli przestępcom udowodni się wyłudzenie na kwotę większą niż 5 milionów złotych, będzie im grozić od trzech do piętnastu lat pozbawienia wolności. Za wyłudzenia powyżej 10 milionów nawet 25 lat za kratami.

Jest o co walczyć, ponieważ ten przestępczy biznes jest niesamowicie opłacalny. Tylko w styczniu ABW rozbiła kilka grup posługujących się fikcyjnymi fakturami. Tylko w tym miesiącu straty skarbu państwa szacuje się na miliard sto sześćdziesiąt osiem milionów złotych.

Nowe przepisy zakładają również nadzwyczajne złagodzenie kar za ujawnienie się przestępców i poinformowanie prokuratury o wspólnikach.

RadioZET.pl/RO/MP

Oceń