Zamknij

Wrzuciłeś do puszki WOŚP? Na co Orkiestra przeznacza pieniądze

Redakcja
09.03.2018 17:46
Jerzy Owsiak finał WOŚP
fot. PAP

Czy pieniądze zbierane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy rzeczywiście trafiają do tych, dla których są zbierane? Przeglądając internetowe dyskusje, można mieć wątpliwości. Dlatego tłumaczymy, jak fundacja Jurka Owsiaka zarządza zbieranymi przez wolontariuszy środkami.

Koncerty rockowe na Przystanku Woodstock, własne interesy a nawet kupowanie uranu od Czeczenów… To tylko niektóre z koncepcji zagospodarowania pieniędzy ze zbiórek, które mniej, lub bardziej poważnie przedstawiają nieprzychylni Jurkowi Owsiakowi internauci. Co roku, ogłoszenie wyników finału WOŚP, wiąże się z eksplozją teorii spiskowych, ze strony tych, którzy orkiestry nie lubią. Gdzie więc powędrowały złotówki, które zimą wrzuciłeś do puszki?

Na co Owsiak wydaje pieniądze z puszek?

W rzeczywistości za finansami WOŚP nie kryje się żaden sensacyjny scenariusz, bo organizacja od kilku lat gra w otwarte karty, a jej finanse są całkowicie jawne i przejrzyste. Dostępne rozliczenia trafiają również do MSWiA, więc nie ma mowy o manipulacjach.

Tegoroczne rozliczenie jeszcze nie jest dostępne, ale łatwo prześledzić wędrówkę pieniędzy na przykładzie ubiegłego roku.

Podczas 25. finału WOŚP zebrała 105 570 801,49 PLN. Największym wydatkiem były zakupy dla oddziałów geriatrycznych i pediatrycznych, które pochłonęły odpowiednio 24 737 277,61 PLN i 26 674 452,01 PLN. Pełny przegląd wydatków możesz zobaczyć na poniższej infografice. Uwzględniono na niej również koszty. Warto przypomnieć też 23 finał, po którym na cele zbiórki wydano kilkaset tys. zł więcej niż zebrano.

02_pl_rozliczenie_25_final_2

Rozliczenie ubiegłorocznego finału

Trzeba pamiętać, że realizacja celu poprzedniego Finału cały czas trwa. Do momentu przedstawienia powyższego rozliczenia, rozdysponowano 67.059.101,44 zł. Pozostałe środki, określone jako zarezerwowane, będą wydawane jeszcze w tym roku.

- Fundacja WOŚP środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej (Finał WOŚP) w całości  przeznacza na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych, co wykazujemy w publikowanych w części I sprawozdaniach ze sposobu wydatkowania zebranych środków. Koszty działalności administracyjnej nie są pokrywane ze środków pochodzących ze zbiórki w ramach Finału WOŚP. Na tego typu koszty Fundacja pozyskuje sponsorów, przeznacza środki z darowizn otrzymanych w ciągu roku a także z odsetek od lokat bankowych – podkreśla WOŚP.

Zagłosuj

Wspierasz WOŚP?

Liczba głosów:

Czy Owsiak finansuje Woodstock z pieniędzy WOŚP?

Jedną z bardziej rozpowszechnionych opinii, jest to, że z puszek z serduszkami pochodzi budżet Przystanku Woodstock (obecnie PolAndRock Festival). W rzeczywistości jednak koncerty w Kostrzynie nad Odrą finansowane są z darowizn celowych oraz wpłat od sponsorów.

Można się o tym przekonać chociażby odwiedzając prowadzony przez MSWiA serwis zbiorki.gov.pl. Według deklaracji organizatora, "skarbona stacjonarna" dostępna jest w biurze fundacji. Poza tym pieniądze zbierane są podczas różnych imprez, takich jak eliminacje do festiwalu i na samym Przystanku. Poza tym prowadzone są licytacje, oraz przyjmowanie celowych wpłat na konto.

zbiorka

A kto jest sponsorem imprezy łatwo sprawdzić, patrząc na promowane na materiałach festiwalu loga firm. To m.in. popularna marka piwa, duża sieć telefonii komórkowej, znany bank, portal aukcyjny i marka kart kredytowych.

I właśnie stąd Woodstock ma pieniądze.

Budżet WOŚP nie ogranicza się tylko do pieniędzy z finałów. Fundacja udostępnia także roczne sprawozdania finansowe, które poddawane są badaniu firmy audytorskiej, oraz wysyłane m.in. do Ministerstwa Zdrowia.

RadioZET.pl/maal