Urodziny Radia Maryja. Politycy PiS ''świętowali'' bez prezesa. Rydzyk: Alleluja i do przodu [ZDJĘCIA]

Redakcja
01.12.2018 19:23
Urodziny Radia Maryja. Politycy PiS ''świętowali'' bez prezesa. Rydzyk: Alleluja i do przodu [ZDJĘCIA]
fot. PAP

Radio Maryja świętuje 27. rocznicę powstania. Do Torunia zjechały autokary ze słuchaczami z całego kraju, a także z pielgrzymami z zagranicy. Na oficjalnych uroczystościach nie zabrakło czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Uwagę przykuwa jednak brak prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.

27. urodziny Radia Maryja. Wśród zaproszonych politycy PiS 

W uroczystej mszy świętej, która rozpoczęła się o 15.30, wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, szefowie resortów spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz obrony narodowej Mariusz Błaszczak, były szef MON Antoni Macierewicz oraz Jan Szyszko. Na zdjęciach z uroczystości nie widać prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Andrzej Duda w liście do uczestników sobotnich obchodów 27. rocznicy powstania stacji napisał, że toruńska rozgłośnia jest płaszczyzną otwartej, konstruktywnej dyskusji ludzi wiary i polskich patriotów. Prezydent ocenił, że "w tym szczególnym kontekście historycznym kolejny jubileusz Radia Maryja jest sposobnością, aby przypomnieć zmagania, które musieli niegdyś toczyć jego założyciele, entuzjazm i wsparcie tysięcy, a później milionów słuchaczy w Polsce i na całym świecie, a następnie wzrost tej unikalnej w skali Europy oddolnej inicjatywy społecznej".

Duda złożył życzenia kolejnych wspaniałych jubileuszy dla założyciela radia o. Tadeusza Rydzyka i jego współpracowników.

Metropolita szczecińsko-kamieński ocenił, że potrzeba rozumnych i wolnych mediów, bo to najbardziej powszechny uniwersytet. W jego ocenie dzięki temu może odżyć chrześcijańska demokracja oraz lepiej rozprzestrzeniać się znów nauka społeczna Kościoła.

Zobacz także

Prowincjał warszawskiej prowincji redemptorystów o. Janusz Sok zwrócił się do Mateusza Morawieckiego: "panie premierze - podziwiamy i wspieramy".

- Jak uderzają w nas, to pobłogosławić i powiedzieć - panie Jezu, ty się tym zajmij. Piorun nie uderza w byle co. Alleluja i do przodu - powiedział na zakończenie obchodów założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk.

RadioZET.pl/PAP/DG