Zamknij

Trzy lata rządów PiS. Szef MON: wojsko priorytetem

Redakcja
05.12.2018 11:08
Trzy lata rządów PiS. Szef MON: wojsko priorytetem
fot. PAP

Silna armia – fundamentem, a wojsko – priorytetem. Prawo i Sprawiedliwość podsumowuje trzy lata swoich rządów, a jako pierwszy robi to szef MON. Mariusz Błaszczak zapewnia, że „w trzy lata udało się zrobić wielokrotnie więcej niż koalicji PO-PSL przez osiem”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Urząd się zmienił, ale cel jest ten sam: zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom – mówił Mariusz Błaszczak, który kierownictwo w MON przejął 9 stycznia br. po Antonim Macierewiczu.

Jak sam przyznał, stawiał wówczas na modernizację wojska, zwiększenie jego liczebności i mocniejszą pozycja w strukturach NATO. Dziś szef MON mówi o sukcesie:

– Z całą pewnością możemy stwierdzić, że dzięki wysiłkom, zarówno moim, jak i mojego poprzednika, ministra Antoniego Macierewicza, w trzy lata udało się nam zrobić wielokrotnie więcej niż koalicji PO-PSL przez długie osiem lat – stwierdził Błaszczak. Jak dodał: „W obecnym świecie, pełnym niestabilności, trwałe bezpieczeństwo może zapewnić Polsce tylko liczne, nowoczesne, sprawnie dowodzone, patriotyczne i mające silnych sojuszników wojsko”.

Zapewnił, że rząd PiS traktuje wojsko w sposób priorytetowy, bo wie, że silna armia to „fundament rozwoju całego państwa”.

– Ostanie trzy lata to wiele przełomowych decyzji, które wyprowadziły nasze wojsko z ery marazmu – mówił Mariusz Błaszczak.

Jego zdaniem podjęte w tym czasie decyzje „wprowadziły nasze siły zbrojne w XXI wiek”. Przypomniał o planowanym zwiększeniu środków na obronność do 2,1% PKB w 2020 roku, a docelowo do „co najmniej” 2,5% w roku 2030.

Zobacz także

Szef MON mówił też o 18. Dywizji Zmechanizowanej, która jest obecnie formowana w Siedlcach.

– To nasza odpowiedź na ekspansywną, imperialną politykę Rosji [...]. Sformowanie tak dużego związku taktycznego to bardzo złożony proces, który będziemy realizować w etapach – oświadczył.

Jak jednak dodał, „intensywna modernizacja i rozbudowa Wojska Polskiego nie zmienia faktu, że pełne bezpieczeństwo Polski jest możliwe tylko w ścisłym sojuszu z państwami NATO, a w szczególności z USA”.

Zobacz także

Zapewnił przy tym, że rozmowy z Amerykanami dotyczą już nie tego, czy wzmocniona obecność wojsk amerykańskich zostanie wdrożona w Polsce, ale jak ją wdrożyć.

Zdaniem szefa MON 2019 rok będzie decydujący w stosunkach polsko-amerykańskich.

RadioZET.pl/PAP/JŚ