Zamknij

30 ciekawostek na 30. urodziny Radia ZET

Redakcja
27.09.2020 12:40
Radio ZET
fot. Marcin Dziedzic/Radio ZET

Radio ZET nadaje już od 30 lat! W tym czasie stało się jedną z najpopularniejszych stacji w Polsce. Było świadkiem najważniejszych wydarzeń społecznych, politycznych, muzycznych, kulturalnych i sportowych w naszym kraju i na świecie. Bawiło, informowało i uprzyjemniało milionom słuchaczy czas. Organizowało największe wydarzenia muzyczne i kulturalne. Było pionierem tworzenia nowych form przekazu radiowego i wyznaczało kierunki rozwoju w polskim eterze. Z okazji jubileuszu prezentujemy 30 ciekawostek związanych z „Zetką”, o których mogliście nie wiedzieć.

Czy wiecie, że:

 • Pierwszą zagraną piosenką na antenie Radia ZET był utwór „Wuthering Heights” Kate Bush.
 • Andrzej Woyciechowski, założyciel i pierwszy prezes Radia ZET, był autorem tekstów piosenek, pisanych w czasach studenckich głównie dla Magdy Umer. Wśród nich najbardziej znanego do utworu „Już szumią kasztany”.
 • Wśród pomysłów na pierwszą siedzibę Radia ZET były m.in.: kadłub samolotu Tu-104, barak w okolicy Agrykoli, piaskownica w przyżłobkowym ogródku, czy kawiarnia „Niespodzianka” przy Placu Konstytucji. 
 • Pierwsza siedziba Radia ZET była zlokalizowana przy ul. Nowy Świat 49 w Warszawie. W 1992 roku stacja przeniosła się na ul. Piękną 66a, a od 2001 roku jej siedziba mieści się przy ul. Żurawiej 8
 • Pierwszą częstotliwością, na której można było usłyszeć Radio ZET było 67 UKF.
 • Na początku istnienia stacji muzyką rządziła wszechwładna improwizacja, a ich dobór zależał od gustów dziennikarzy. Piosenki były grane z kaset magnetofonowych. Muzyka miała być po prostu „młoda”. Dopiero z czasem nastąpiła pełna profesjonalizacja. 
 • „Gość Radia ZET”, czyli poranne wywiady z politykami, były absolutną nowością w polskich mediach. Rozmowy na żywo, bez przygotowania i wcześniejszych uzgodnień tematów. Dla wielu polityków było to trudne do zaakceptowania. Pierwszym gościem programu został Leszek Balcerowicz, a drugim – Bronisław Geremek. Do 1995 roku wywiady prowadził Andrzej Woyciechowski. To jedyna audycja, która do dziś nadawana jest w niezmienionej formule.
 • 9 czerwca 1994 roku na mocy koncesji otrzymanej od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Radio ZET stało się stacją ogólnopolską. Na konferencji prasowej Andrzej Woyciechowski zaskoczył wszystkich i ogłosił, że radio będzie emitować sygnał niesłyszalny dla ludzkiego ucha, który odstrasza… komary. Mówiła o tym cała Polska.
 • Radio ZET było inicjatorem przeprowadzenia pierwszych badań radiowych w Polsce.
 • Na początku lat 90. XX wieku Anna Maria Jopek pracowała w biurze reklamy Radia ZET, tworząc muzyczne spoty dla najróżniejszych marek reklamujących się w stacji.
 • „What Kind of Fool Do You Think I am” Dela Shannona była najczęściej graną po sobie piosenką w historii stacji. Wyemitowano ją kilkadziesiąt razy w ramach „Tak i nie Radia ZET”, w którym słuchacze decydowali, czy dany utwór ma zostać zagrany ponownie. Zabawę przerwała stanowcza reakcja Andrzeja Woyciechowskiego.
 • W 1992 roku Radio ZET jako pierwsza rozgłośnia wdrożyła autorski system komputerowy, przygotowany we współpracy z polską firmą JWM, który zastąpił kasety i ułatwił profesjonalne planowanie muzyki i układanie programu na antenie. W Europie podobne rozwiązania zaczęły pojawiać się co najmniej dwa lata później. 
 • „Komputerowa lista przebojów”, którą emitowano w Radiu ZET w latach 1995-2000, była pierwszą codzienną listą przebojów w Polsce i jednym z najpopularniejszych ówczesnych programów radiowych. Prowadzili ją Rafał Biskup i Mariusz Rokos. Całość dopełniały charakterystyczne jingle śpiewane m.in. przez Edytę Górniak i Mietka Szcześniaka.
 • W 1996 roku Radio ZET zorganizowało „Wielką majówkę Radia ZET” z udziałem zespołu Maanam. Plenerowe, darmowe koncerty odbyły się w dziewięciu miastach Polski. Była to wówczas najdroższa trasa w historii polskiego show-biznesu. W 1997 odbyła się druga edycja trasy.
 • Na Mikołajki 1996 roku ukazała się pierwsza, oficjalna składanka Zetki "Ton nadaje Radio ZET". Promował ją singiel tria Kayah, Kasia Stankiewicz i Andrzej Krzywy "Horyzont", cover przeboju Udo Lindenberga. To pierwszy z kilku utworów umieszczanych wyłącznie na składankach Radia ZET.
 • 14 sierpnia 1998 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie na zaproszenie Radia ZET wystąpił zespół The Rolling Stones. Był to pierwszy ich koncert w wolnej Polsce i wielkie muzyczne święto. Obejrzało go blisko 80 tys. widzów. 
 • Jesienią 1999 roku Radio ZET stało się wyłącznym, radiowym partnerem CNN w Polsce.  W porannych wiadomościach o 7.30 i 8.30 pojawiały się specjalne serwisy informacyjne Radia ZET i CNN
 • Fundacja Radia ZET powstała w 1999 roku. Jest jedyną fundacją charytatywną stworzoną przez polską stację radiową. Jej największą inwestycją był zakup sprzętu o wartości 5 mln zł do pierwszej w Europie, najnowocześniejszej pediatrycznej sali hybrydowej, która powstała w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. 
 • W 1999 roku na dziesięciu koncertach z cyklu „Wielka majówka Radia ZET z Kayah” zgromadzono blisko 500 tys. osób. 
 • W 2000 roku odbyła się trasa koncertowa „Niebieskie lato Radio ZET” z Marylą Rodowicz. W tym samym roku wyszedł album „Niebieska Maryla” zarejestrowany podczas tourne, który zdobył status „Złotej Płyty”.
 • W kwietniu 2001 roku Radio ZET i sieć komórkowa Plus wprowadziły pierwszy w Polsce serwis informacyjny stworzony specjalnie do odsłuchiwania przez telefon komórkowy. Wiadomości przygotowywali dziennikarze Radia ZET. 
 • Wśród muzycznych gwiazd, które wystąpiły w pierwszej dekadzie XXI wieku w telewizyjnych reklamach Radia ZET, były m.in.: Madonna, Robbie Williams, Jon Bon Jovi, Celine Dion, Kylie Minogue, Maroon 5, Jennifer Lopez, Kate Ryan, Eros Ramazzotti,  Rod Steward, Kayah, Andrzej Piaseczny, Edyta Górniak,  Golec (u)Orkiestra, Ryszard Rynkowski, Kasia Kowalska, Beata Kozidrak, Robert Gawliński, Krzysztof Krawczyk czy Kora. 
 • Radio ZET jako pierwsze w Polsce organizowało konkurs SMS dla słuchaczy. Był to rok 2003. 
 • W 2004 roku Madonna wzięła udział w reklamie Radia ZET. Jedna z największych gwiazd światowego show biznesu po raz pierwszy pozwoliła wykorzystać w reklamie najsłynniejsze ujęcia ze swoich legendarnych wideoklipów. Nigdy wcześniej nie wzięła udziału w reklamie telewizyjnej jakiegokolwiek medium. Negocjacje trwały 10 miesięcy. Madonnie partnerował Zbigniew Zamachowski.
 • W 2005 roku powstał pop-rockowy zespół „Poparzeni Kawą Trzy”. Jego członkami są byli dziennikarze Radia ZET: Wojciech Jagielski, Mariusz Gierszewski i Roman Osica. Teksty pisze dla nich Rafał Bryndal, również dawniej związany z „Zetką”. 
 • W czerwcu 2009 roku podczas jednej z konferencji PiS, Jarosław Kaczyński powiedział do dziennikarza Radia ZET: ”Wstydziłbym się pracować w Radiu Zet”. ”Ja się nie wstydzę” – odpowiedział Mariusz Gierszewski. Po zdarzeniu stacja wyemitowała specjalną piosenkę Macieja Maleńczuka, w którą wpleciono fragmenty wypowiedzi prezesa PiS. Wyprodukowano też limitowaną serię koszulek „Nie wstydzę się Radia ZET”.
 • W latach 2010-2015 Radio ZET organizowało wakacyjne telewizyjne trasy koncertowe z cyklu „Lato ZET i Dwójki”, na których wystąpiło ponad 100 artystów z Polski i zagranicy m.in.: Katie Melua, LemOn, Ania Wyszkoni, Edyta Górniak, Maryla Rodowicz, Patrycja Markowska, Grzegorz Hyży, Sarsa, IRA, Bracia, Sylwia Grzeszczak, Ewa Farna, Natalia Szroeder, Sound’n’Grace, Ewelina Lisowska i wielu, wielu innych.
 • Z okazji Euro 2012 stacja wspólnie z PZPN zorganizowała plebiscyt na oficjalny „Hit Biało-Czerwonych” zakończony plenerowym koncertem w Warszawie transmitowanym w TVP1, podczas którego trener Franciszek Smuda podał skład Reprezentacji Polski na mistrzostwa.
 • W latach 2015-2016 Radio ZET organizowało cykl wyjątkowych kameralnych koncertów dla słuchaczy z udziałem krajowych i zagranicznych artystów, które odbywały się w nietypowych miejscach. Zakopower zagrał w Restauracji Poziom 1959 na Kasprowym Wierchu. Był to najwyżej zorganizowany koncert w Polsce. W ramach akcji wystąpili też m.in.: Imany, De Mono, Margaret, Sound'n'Grace, Marika, Kasia Cerekwicka, Dawid Podsiadło, Beata Kozidrak, Urszula, Ewa Farna czy LemON.
 • Na przestrzeni trzech dekad na antenie Radia ZET można było usłyszeć jingle śpiewane przez największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wśród nich znalazły się m.in.: Anna Maria Jopek, Piotr Kupicha, Andrzej Piaseczny, Beata Kozidrak, Kayah, Edyta Bartosiewicz, Agnieszka Chylińska, Grzegorz Markowski, Małgorzata Ostrowska, Artur Gadowski, Andrzej Krzywy, Grzegorz Skawiński, Cleo, Sylwia Grzeszczak, Piotr Cugowski, Edyta Górniak, Kasia Kowalska, Ania Wyszkoni, Ryszard Rynkiewicz, Ania Dąbrowska, Justyna Steczkowska, Kora czy Katarzyna Nosowska. W 2020 roku dołączyli do nich artyści młodego pokolenia, m.in.: Lanberry, Patryk Skoczyński, Roxie Węgiel, Marcin Sójka, Natalia Szroeder, Michał Szczygieł, Alicja Szemplińska czy Kamil Bednarek.