Uwaga! Będzie bardzo ślisko. Pogodowe alerty niemal w całym kraju

Redakcja
29.12.2017 16:15
Uwaga! Będzie bardzo ślisko. Pogodowe alerty niemal w całym kraju
fot. Wikipedia

Jaka pogoda czeka nas w sobotę, 30 grudnia? Przygotowaliśmy szczegółową prognozę.

Pogoda na 30 grudnia 2017

Jak informuje IMGW, przeważający obszar Europy będzie w zasięgu niżów, jedynie Półwysep Iberyjski, częściowo Bałkany i Rosja, znajdować się będą w zasięgu wyżów. Polska początkowo będzie w zasięgu słabego klina wyżowego, po południu od zachodu nasunie się płytka zatoka niżu znad Morza Północnego, a wraz z nią front okluzji. Z zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarne, morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 999 hPa i będzie spadać.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu kraju wzrastające do dużego, aż do wystąpienia na zachodzie, a potem także i w centrum opadów deszczu ze śniegiem i deszczu. Rano na południu kraju miejscami jeszcze mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od 1 st. do 5 st., w kotlinach karpackich lokalnie -2 st. Wiatr na wschodzie na ogół słaby, w zachodniej połowie Polski umiarkowany, okresami, zwłaszcza nad morzem, dość silny, w porywach nad morzem oraz na Pogórzu Sudeckim do 60 km/h, z kierunków południowych.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże z opadami: na wschodzie głównie śniegu, w pasie od Pomorza wschodniego poprzez centrum po Górny Śląsk i zachodnią Małopolskę deszczu ze śniegiem i deszczu, lokalnie marznącego deszczu powodującego gołoledź, a na zachodzie deszczu. Temperatura minimalna od -3 st., -2 st. na południowym wschodzie i wschodzie do około 0 st. w centrum i 3 st. na zachodzie i nad morzem. Wiatr umiarkowany, porywisty, nad morzem dość silny, południowo-wschodni, skręcający stopniowo na południowo-zachodni. Wiatr w porywach osiągać będzie miejscami 70 km/h, w rejonach podgórskich 80 km/h, a wysoko w górach 100 km/h.

IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe dla niemal całego kraju. Alerty związane z oblodzeniem obowiązują w wojwództwach: zachodnio-pomorskim,warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

Eksperci alarmują o to, byśmy bardzo uważali na drogach!

RadioZET.pl/SI/PAP/pogodynka.pl