Zamknij

300 plus, zasady. Jak wypełnić wniosek? TŁUMACZYMY

Redakcja
01.07.2018 10:15
300 PLUS, wniosek
fot. Radio ZET

Niemal 5 milionów uczniów rozpoczęło ponad 2-miesięczną letnią przerwę w nauce. Kiedy oni będą odpoczywać, część rodziców będzie wypełniać wnioski o 300 zł wyprawki na nowy rok szkolny. Tym drugim tłumaczymy, jak złożyć wniosek.

Specjalnie dla radiozet.pl Bartosz Marczuk, wiceminister w resorcie odpowiedzialnym za rządowy program „Dobry start” tłumaczy, jak uzyskać rządowe wsparcie. Wnioski przez Internet można składać od 1 lipca, a tradycyjnie w urzędzie od 1 sierpnia. Ministerstwo przekonuje, że jego złożenie to nic trudnego. Składanie wniosku jest bardzo podobne do tego, jaki składamy w przypadku programu "Rodzina 500+". 

- Kiedy usiądziemy do komputera, wystarczy mieć przy sobie dane swoje, dzieci i szkoły lub szkół - tłumaczy wiceminister Bartosz Marczuk. 

300 plus. WNIOSEK:

Na samym początku należy wpisać instytucję, do której składamy wniosek o świadczenie. Ministerstwo zaznaczało już wcześniej, że prawdoopodobnie będą to te same miejsca, gdzie składa się wniosek o 500+. Później uzupełniamy swoje dane. Następnie czas na dane dzieci. Dokument ma 9 stron, ale dlatego, że przewidziano w nim miejsce dla 5 dzieci. Pięciokrotnie powtarza się, więc miejsce do wpisania ich danych. Wystarczy wpisać dane swojego dziecka, a resztę zostawić pustą. Kolejne miejsca we wniosku zajmują szczegóły dotyczące programu - przede wszystkim komu przysługuje świadczenie. Należy je przeczytać, bo złożenie podpisu pod dokumentem oznacza, że się z nimi zapoznaliśmy. Na samym końcu wniosku należy wpisać numer konta, na które ma być przelane świadczenie z tytułu programu "Dobry start". Teraz wystarczy już tylko miejscowość, data, podpis i można składać dokument w urzędzie. 

Project 300 plus. OPINIE:

Politycy PiS otwarcie zachwycają się nowym rządowym programem. Tłumaczą, że inwestycja w dzieci, a co za tym idzie, w rodzinę, to najlepsza inwestycja.

- To jest program, który jest prorodzinny. Pokazuje solidarność państwa z rodzinami, które wychowują dzieci i w związku z tym ponoszą określone wydatki - tłumaczy w rozmowie z nami Jan Maria Jackowski. 

PiS porównuje 300+ do 500+. Partia chwiali się, że znów realnie pomaga Polakom. Opozycja zauważa jednak, że w tym chwaleniu się jest pewna hipokryzja. PiS daje rodzicom uczniów 300 zł i mówi, że ma dla nich pieniądze dzięki dobrej kondycji budżetu. Jednocześnie w tym samym budżecie partia nie znalazła pieniędzy na niepełnosprawnych.

Zobacz także

Podczas konwencji PiS, w kwietniu tego roku, premier Morawiecki mówił o nowych, kosztownych programach rządu. W tym 300 zł dla każdego ucznia. Niedługo potem rozpoczął się protest opiekunów osób niepełnosprawnych. Wypominano mu wtedy, że na tyle nowych programów są pieniądze, a dla najbardziej potrzebujących nie. Teraz opozycja pytana o ocenę startującego 1 lipca programu "Dobry start" przypomina, jak PiS potraktowało niepełnosprawnych i ich opiekunów.

- Mieliśmy osoby niepełnosprawne, które na pewno tych pieniędzy potrzebują i słyszeliśmy od pana Morawieckiego: nie ma pieniędzy, na nic nie starcza - ci ludzie nie mogą dostać pieniędzy. A równolegle okazuje się, że na 300+ pieniądze są - oburza się Marcin Kierwiński z PO.

- Ja się pytam, co jest w tej chwili najważniejsze. Czy nie jest najważniejsze pomaganie opiekunom osób niepełnosprawnych i w ogóle osobom z niepełnosprawnościami? Ja myślę, że ten rząd ma problemy z ustawieniem jasno priorytetów - wtóruje Kierwińskiemu Rafał Trzaskowski z tej samej partii.

Pierwsi rodzice mogą otrzymać pieniądze  w ramach programu „Dobry start” już w sierpniu.

Jan Kwietniewski/Radiozet.pl/ŁS