Zamknij

150 zł zamiast 300 na wyprawkę szkolną. Kto otrzyma niższe świadczenie?

Redakcja
21.06.2018 12:49
300 plus
fot. Pixabay

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z telewizją internetową wPolsce.pl przedstawiła szczegóły nowego rządowego programu 300 złotych na wyprawkę szkolną. Okazuje się, że są sytuacje, w których rodzice otrzymają świadczenie w niższej wysokości.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Elżbieta Rafalska pytana, czy dzieci same mogą złożyć wniosek o otrzymanie wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych, odpowiedziała, że może zaistnieć taka sytuacja. - To są przypadki, w których dzieci nie mają rodziców - wyjaśniła. Dodała, że chodzi o dzieci, które są w wieku między 18 a 21 lat. Podkreśliła, że "warunkiem koniecznym" do uzyskania wyprawki jest również "kontynuacja nauki''.

Zobacz także

300 plus. 150 zamiast 300 złotych na wyprawkę 

Minister rodziny przypomniała, że świadczenie może być także dzielone między rodziców "w przypadku opieki naprzemiennej" nad dzieckiem, czyli rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu.

Zobacz także

W takim przypadku "podobnie, jak przy innych świadczeniach, po 150 złotych otrzymuje mama i tata".

Dla kogo 300 plus na wyprawkę szkolną? 

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, świadczenie 300 plus przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkole, świadczenie przysługuje nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole).

Po raz pierwszy program obejmie uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.

Wnioski i wypłata 300 plus 

Wnioski o wypłatę świadczenia będzie można składać od 1 lipca każdego roku drogą elektroniczną poprzez stronę internetową empatia.mrpips.gov.pl. Od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski także drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą).

POLECAMY: 

RadioZET.pl/PAP/DG 

RadioZET.pl/PAP/DG