Zamknij

Do końca sierpnia przyjmowane są wnioski o szybszą wypłatę 300 plus

Redakcja
30.08.2018 13:58
300 plus. Dobry start. Składanie wniosków do końca sierpnia
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

40 proc. rodzin, które złożyły wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną, już otrzymało świadczenie. Aby otrzymać pieniądze z rządowego programu „Dobry start” do końca września, wniosek drogą elektroniczną lub papierową trzeba złożyć do 31 sierpnia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak zaznaczyła podczas czwartkowej konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, z danych z 24 sierpnia wynika, że z 3,4 mln rodzin uprawnionych do świadczenia „Dobry start” już 2,5 mln złożyło wnioski.

– Możemy powiedzieć, że 40 proc. już otrzymało wypłaty. Poszło na to 540 mln zł. Całość programu to jest 1,44 miliarda złotych – powiedziała minister.
Poinformowała również, że są województwa, które mają wypłaty na poziomie przewyższającym 50 proc. Jest to świętokrzyskie, które wypłaciło już 56 proc. świadczeń, a także warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Zobacz także

Tu wypłacono świadczenia ponad 50 proc. uprawnionych. – To są te województwa, w których sytuacja dochodowa, sytuacja na rynku pracy jest może ciut gorsza niż innych regionów – powiedziała.

Wymieniła także województwa, w których wypłaty są znacznie mniejsze. Jest to lubelskie, zachodniopomorskie i łódzkie. – Tam są wypłaty na poziomie 20 procent – poinformowała minister Rafalska.

– Wyprawka w jakiejś mierze wyrównuje status dzieci, jest programem równościowym, nie dyskryminuje innych. Objęte są nim tak samo wszystkie dzieci. Wyprawka nie powinna dzielić w szkole dzieci na lepsze i gorsze. Każde dziecko powinno mieć jak najbardziej równe szanse – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że program opiera się na wiarygodnym „uszczelnieniu systemu podatkowego”. – Na wygraniu wielu bitew z mafiami vatowskimi, z przestępcami podatkowymi. I to odnosi się w szczególności do podatku VAT, ale również do podatku od zysków firm, jak również podatku od osób indywidualnych – mówił szef rządu.

Zobacz także

Jak otrzymać pieniądze z 300 plus?

Świadczenie z rządowego programu „Dobry start” przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec lub opiekun dziecka. Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek o świadczenie – podobnie jak wniosek o pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” – można składać online przez stronę empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. Wniosek można złożyć także drogą tradycyjną (w formie papierowej) lub wysłać pocztą. Wniosek należy złożyć do 30 listopada, inaczej świadczenie nam przepadnie.

Złożenie wniosku do sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy zostanie złożony w kolejnych miesiącach, to pomoc do rodziny trafi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD