Zamknij

Kto nie otrzyma 300 plus? Gdzie i kiedy złożyć wniosek? Kiedy pierwsze wypłaty? [SZCZEGÓŁY PROGRAMU]

Redakcja
01.06.2018 17:40
Kto nie otrzyma 300 plus? Gdzie i kiedy złożyć wniosek? Kiedy pierwsze wypłaty? [SZCZEGÓŁY PROGRAMU]
fot. Pixabay

300 złotych na wyprawkę szkolną - premier Mateusz Morawiecki podpisał w piątek rozporządzenie ws. nowego programu PiS. Sprawdzamy szczegóły nowego programu rządowego, od kiedy miałoby być wypłacane 300 złotych oraz kto może otrzymać 300 złotych na dziecko uczące się.

Chcesz czytać częściej takie artykuły? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Program 300 plus - wyprawka dla uczniów: od kiedy i dla kogo wypłata świadczeń z nowego programu rządowego? Zgodnie z rozporządzeniem świadczenie będzie przysługiwało niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługiwałoby nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole).

300 złotych na wyprawkę szkolną - dla kogo?

Świadczenie nie będzie przysługiwało, gdy dziecko zostanie umieszczone w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie, albo w pieczy zastępczej (w takim przypadku świadczenie "Dobry start" będzie przysługiwało osobom sprawującym pieczę zastępczą).

300 plus dla uczniów - od kiedy wypłaty świadczenia?

Dokument zakłada, że wnioski o wypłatę świadczenia będzie można składać od 1 lipca każdego roku drogą elektroniczną poprzez portal Emp@tia. Od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski składane także drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą). Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada.

Zobacz także

Rozpatrzenie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku złożonego w lipcu i sierpniu i wypłata świadczenia nastąpią nie później niż do końca września.

Po raz pierwszy program ma objąć uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane m.in. na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.

RadioZET.pl/PAP/DG