Zamknij

Czy dziś jest niedziela handlowa? Sprawdź, w które niedziele sklepy są otwarte

31.05.2020 08:51
31 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte? Kiedy niedziela handlowa w czerwcu?
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Czy dziś jest niedziela handlowa? Czy sklepy są czynne? Nie, 31 maja w Polsce obowiązuje zakaz handlu. Najbliższa niedziela handlowa wypada dopiero pod koniec czerwca.

Niedziela, 31 maja, nie jest niedzielą handlową, sklepy będą więc zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W związku z epidemią COVID-19 w sklepach nadal obowiązują wymogi bezpieczeństwa sanitarnego: dostęp do rękawiczek jednorazowych oraz płynów dezynfekcyjnych. Od 30 maja nie obowiązuje limit klientów.

Niedziela handlowa w czerwcu 2020

Przypomnijmy, że od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Z siedmiu tegorocznych niedziel handlowych pozostały cztery – 28 czerwca30 sierpnia13 i 20 grudnia. Cały kalendarz niedziel handlowych 2020 publikujemy poniżej:

kalendarz-niedziele-handlowe-1
fot.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

RadioZET.pl