31 marca (piątek) strajk nauczycieli. W wielu szkołach nie będzie lekcji

Redakcja
30.03.2017 10:58
31 marca (piątek) strajk nauczycieli. W wielu szkołach nie będzie lekcji
fot. Pixabay

W piątek 31 marca odbędzie się ogólnopolski strajk nauczycieli. Tego dnia strajkujący pracownicy oświaty nie będą prowadzili lekcji. Udział w proteście zapowiedziała spora rzesza pedagogów. Co w takim razie stanie się z dziećmi?

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycieli Polskich ocenił, że w strajku weźmie udział kilkanaście tysięcy placówek z całej Polski. 

Zagłosuj

Czy popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów:

- Wszystkim, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu - bardzo dramatycznym, bardzo spektakularnym, ale niestety koniecznym - chcę serdecznie podziękować i zachęcić ich do wytrwania i do tego, (...) aby nie dali się zastraszyć bezprzykładnej nagonce ze strony kuratorów oświaty i - o zgrozo! - także przedstawicieli „Solidarności”, związku o ogromnych tradycjach i dorobku, który sprzeniewierzył się idei braci związkowej - mówił Broniarz podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie wraz z partią Razem, która w pełni popiera stanowisko strajkujących nauczycieli.

Pedagodzy biorący udział w strajku apelują do rodziców, aby tego dnia nie posyłali dzieci do szkoły. Dyrektorzy placówek oświaty uspokajają jednak, że tego dnia szkoły zapewnią uczniom odpowiednią opiekę. Odpowiedzialni są za to dyrektorzy. Lekcji jednak nie będzie. 

ZNP: będzie ogólnopolski strajk nauczycieli

Na Pomorzu udział w strajku zadeklarowało 50 proc. placówek oświatowych i wydaje się, że bije ono tym samym inne regiony na głowę. Na Śląsku to około 1/3 szkół i przedszkoli. Z kolei w województwie świętokrzyskim protest ma odbyć się w 120 miejscach. 

W dniu strajku na budynkach pojawią się flagi ZNP. Nauczyciele będą obecni w szkołach, ale powstrzymają się od pracy. - Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ilu nauczycieli weźmie udział w strajku. Wszystko okaże się w piątek około godziny 9.00 - mówi Mirosława Kaczyńska, prezes oddziału ZNP w Bydgoszczy. Tam udział w proteście zapowiedziały 53 placówki. Wśród nich znalazły się: cztery przedszkola, dziewięć podstawówek, sześć gimnazjów, 22 zespoły szkół, dziewięć szkół ponadgimnazjalnych oraz trzy Młodzieżowe Domy Kultury.

Około godziny 10.00 w województwie świętokrzyskim ma odbyć się meldunek wszystkich placówek, które przystąpią do strajku. Bardzo prawdopodobne, że meldunek obejmie szkoły i przedszkola w całej Polsce. 

Protestować będą nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy administracyjni. Są szkoły, w których z nauczania zrezygnowała tylko część nauczycieli. W wielu placówkach np. w gimnazjum nr 11 w Warszawie udział w proteście zadeklarowało 98 proc. nauczycieli. Szkoła postanowiła zorganizować zajęcia w bibliotece dla uczniów, których rodzice zdecydują się wysłać w piątek na zajęcia.

– To nie jest strajk generalny. To pracownicy decydują, czy tego dnia będą pracować. Dlatego są osoby, które wyłamują się z solidarności zawodowej – mówi Magdalena Kaszulanis przedstawicielka Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Piątkowy strajk będzie prowadzony w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych. Nauczyciele zawalczą o zwiększenie wynagrodzenia i swoje miejsca pracy, bo jak twierdzą związkowcy, w przeciągu kilku lat reforma edukacji może spowodować redukcję tysięcy etatów.

ZNP zbiera też podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie zmian w oświacie. 

RadioZET.pl/KM