Zamknij

Rocznica Sierpnia'80. Osobno świętuje opozycja i KOD, osobno władze państwowe

Redakcja
31.08.2018 10:23
Lech Wałęsa
fot. PAP

"Musicie znaleźć odpowiedź na to, co się dzieje w kraju, nie możecie się z tym zgadzać - mówił Lech Wałęsa składając kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Dziś w Gdańsku obchody 38 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Obchody znowu podzielone. Osobno świętują politycy partii rządzącej ze związkowcami, a osobno opozycja z Komitetem Obrony Demokracji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Sierpień 1980 był najbardziej masowym i znaczącym akordem walki o wolność narodów zniewolonych przez komunizm. Nigdy nie zapomnijmy tych dni, w których Polacy tak konsekwentnie byli solidarni i, pomimo wszystkich podziałów, tak sobie życzliwi, oddani i bliscy. #Solidarność” – napisał w piątek rano na Twitterze szef rządu.

38 lat temu o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski.

Zobacz także

Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie. Uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP. 

Wałęsa zagrzewa do walki

"Musicie znaleźć odpowiedź na to co się dzieje w kraju, nie możecie się z tym zgadzać" - mówił z kolei Lech Wałęsa, który złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Były prezydent zagrzewał wszystkich do pokojowej walki z rządzącymi. Zapowiedział, że dopóki starczy mu sił, będzie w tej walce brać udział.

Wałęsie towarzyszyli liderzy Koalicji Obywatelskiej, jego syn Jarosław oraz wielu opozycjonistów z lat 80-tych. Dokładnie o 10:00 otwarto historyczną bramę numer 2 i zrobiono miejsce związkowcom, którzy zarezerwowali sobie Plac Solidarności na cały dzień. 

RadioZET.pl/PAP/Maciej Bąk/DG